Bukë e ëmbël me vishnje

spot_img

Përbërësit

  • 500 gr miell
  • 2 lugë çaji majë buke
  • 2 lugë mjaltë
  • 1 lugë çaji kripë
  • 1 vezë
  • 250 ml qumësht
  • 40 gr gjalpë
  • 100 gr djathë krem
  • 50 gr sheqer pluhur
  • 200 gr vishnje

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Në një enë të vogël, shtojmë majën me pak sheqer dhe 2-3 lugë qumësht të vakët.

E lëmë për disa minuta derisa të aktivizohet maja.

Marrşm një enë të madhe shtojmë miellin, kripën, majën e aktivizuar dhe gatuajmë brumin me përbërësit e lëngshëm (vezën, qumështin dhe gjalpin).

Brumin e gatuajmë dhe e lëmë në ambient të ngrohtë derisa të dyfishohet.

Brumin e dyfishuar e shtrijmë në formë drejkëndëshi.

Mesin e lyjemë me krem djathë të përzier me sheqer pluhur, sipër i shtojmë vishnjat.

Nga dy anët e brumit, i presim shiritat e pjerrët me gjerësi rreth 1-5 cm.

Vishnjat mbulohen me shiritat e ndarë, një nga një secila anë.

Bukën e lëmë të pushojë 20 minuta, sipërfaqën e lyejmë me të verdhë të vezës.

Bukën e pjekim në temperaturë 200 gradë celsius për rreth 20 minuta pjekje.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles