Pёrbёrёsit

  • 800 gr kallamar
  • 1 kokë hudhër
  • 1 limon
  • 1 tubë majdanoz
  • 2 speca
  • 2 decilitra vaj ulliri
  • Erëza të përziera
  • Biber i zi

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Trupi i kallamarit pritet përgjysmë, ndërsa këmbët lihen të plota.

Gjysma e hudhrës grimet imet, ndërsa thelpinjtë e mbetur priten përgjysmë për së gjati, specave u hiqen bishtat dhe farat dhe priten në katrorë të mëdhenj.

Majdanozi pastrohet dhe grihet shumë imët, limoni shtrydhet për të fituar lëng nga ai.

Në enë të përshtatshme bashkohen vaji i ullirit, hudhra e grirë imët, majdanozi, lëngu i limonit dhe erëza supas shijës. Të gjitha përzihen mirë.

Kallamarët vendosen në marinadën e përgatitur dhe lihen të qëndrojnë aty së paku 120 minuta.

Kallamarët e marinuaar kullhen dhe një nga një vendosen në shkop për skarë, ndërmjet kallamarëve vendosen thelpinj hudhre dhe katrorë speci.

Në të njejtën mënyrë përdoret edhe materiali i mbetur, kallamarët në shkopinj për skarë piqen në temperaturë mesatare të skarës dhe kohë pas kohe lyhen me marinadë, derisa të skuqen.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.çom është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë reçeta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, reçeta këto të çilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin shtepiak.