Bukë me djathë

spot_img

Përbërësit

 • 250 gr miell gruri
 • 250 gr miell gruri integral
 • 50 gr gjalpë i shkrirë
 • 1 vezë
 • 80 ml qumësht
 • 20 ml vaj vegjetal
 • 15 gr majë buke
 • 10 gr mjaltë
 • Kripë
 • Mbushja
 • 200 gr djathë krem
 • 200 gr djathë
 • 50 gr arra të bluara
 • Fara të zeza
 • Fara susami

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Së pari marrim majën, ia shtojmë një lugë miell dhe pak qumësht të vakët, pastaj marrim përbërësit e lëngët i përziejmë mirë me të dy llojet e miellit dhe i përziejmë.

Miellit ia shtojmë majën dhe përbërësit e lëngët, brumi gatuhet mirë derisa të fitohet një brumë mjaft elastic, 5 min me duar ndërsa deri në 10 minuta me mikser.

Pastaj e vendosim në ambient të ngrohtë që të dyfishohet, kur të jetë dyfish marrim dhe e shtrijmë në formë drejtkëndëshi.

Fillimist e lyejmë tërë sipërfaqën me djathë krem, pastaj ia shtojmë djathin bashkë me farat, në mënyrë që të mbulohet e tërë sipërfaqja.

Këtë brumë e mbështjellim në formë të rolladës dhe e presim në 9 pjesë të barabarta, e vendosim në tepsi 24 cm dhe prap duhet të qëndrojë në ambient të ngrohtë derisa të dyfishohet.

Pastaj e vendosim në furrë dhe e pjekim në temperaturë 180 gradë celsius për rreth 45 minuta.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles