Kafshatë me karkaleca me pure patate

Kafshatë me karkaleca me pure patate

Fërkimi i misrit në blender i jep kësaj supe një teksturë të pasur, luksoze dhe e trason atë gjithashtu.

Përbërësit

 • 400 gr mund të misrit të ëmbël kulluar
 • 500 gr patate me miell në kubikë
 • 2 lugë gjelle qumësht
 • 1 lugë gjelle vaj luledielli
 • 1 tufë qepë të grira imët
 • 1 lugë gjelle pure domatesh
 • 1 lugë paprika
 • 600 ml lëng perimesh
 • 200 gr karkaleca e vogël e qëruar i shkrirë nëse është i ngrirë
 • 4 rashers proshutë me vija

Metoda

 • HAPI 1

  Hidheni misrin në një procesor ushqimi dhe përzieni në një pure. Ziejini patatet në ujë me kripë derisa të zbuten. I kullojmë, e bluajmë me qumështin dhe e rregullojmë sipas shijes. Ndërkohë, ngrohni vajin në një tigan të madh, shtoni pjesën më të madhe të qepëve dhe skuqini për 2 minuta derisa të zbuten. Shtoni misrin, purenë e domates, paprikën dhe lëngun. Lërini të vlojnë, ziejini për 5 minuta dhe më pas përzieni karkalecat.

 • HAPI 2

  Skuqni proshutën në skarë derisa të jetë e freskët. Ndani supën midis 4 tasave dhe hidheni purenë me lugë në qendër të secilit. Thyejeni proshutën dhe shpërndajeni sipër me qepët e mbetura.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles