Bukë fshatare me tërshërë dhe sodë

Bukë fshatare me tërshërë dhe sodë

Kjo bukë irlandeze e thjeshtë, pa maja është e shijshme me supë ose djathë. Për një copë bukë më të errët, mund të përdorni një lugë shtesë pulpë në vend të mjaltit

Përbërësit

 • vaj ose gjalpë, për lyerje
 • 250 g miell i thjeshtë plus shtesë për pluhurosje
 • 200 gr miell integral
 • 50 g tërshërë qull plus shtesë për spërkatje
 • 1 lugë bikarbonat sode
 • 150 ml kos live në tenxhere bio
 • 1 lugë gjelle kallëp i zi
 • 1 lugë gjelle mjaltë e pastër

Metoda

 • HAPI 1

  Ngroheni furrën në 200C/180C ventilator/gaz 6 dhe lyeni me yndyrë një fletë pjekjeje. Vendosni miellin, tërshërën, bikarbohidratet dhe 1 lugë kripë në një tas të madh dhe përziejini të bashkohen. Hidheni kosin në një enë, shtoni ujë të mjaftueshëm për ta bërë atë deri në 400 ml dhe përzieni mirë. Llokoçisni dhe mjaltin në përzierjen e kosit derisa të treten. Hidhni mbi përbërësit e thatë dhe përzieni me një thikë me tehe të rrumbullakëta derisa të keni një brumë të butë dhe ngjitës.

 • HAPI 2

  Hidheni në një sipërfaqe të lyer pak me miell dhe formoni pak brumin në formë të rrumbullakët. Ngrini në tepsi, prisni një kryq të thellë në brumë dhe spërkateni me tërshërë. Piqni për 30 minuta ose derisa korja të jetë e artë dhe peta të tingëllojë e zbrazët kur trokitni poshtë. Buka me sodë duhet të hahet në të njëjtën ditë, ose të thekur të nesërmen.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles