Kafeja e përditshme e shoqëruar me rrezik më të ulët të vdekjes së hershme

spot_img

Mund të ketë diçka te kafeja që i ndihmon njerëzit të jetojnë më gjatë. Një studim i ri sugjeron se njerëzit që pinë sasi të moderuara kafeje – rreth 1.5 deri në 3.5 filxhanë në ditë – kanë më pak gjasa të përfundojnë në një varr të hershëm.

Kjo vlen si për kafenë e zezë ashtu edhe për kafenë e ëmbëlsuar me sheqer, sipas studimi, i botuar më 31 maj në Analet e mjekësisë së brendshme.

Për studimin, studiuesit ndoqën 172,000 të rritur pa ndonjë histori të sëmundjeve të zemrës ose kancerit për një mesatare prej shtatë vjetësh. Të gjithë pjesëmarrësit ishin pjesë e Biobanka e Mbretërisë së Bashkuardhe ofroi informacion të gjerë mjekësor duke përfshirë detaje rreth dietës dhe stilit të jetesës së tyre.

Njerëzit që pinin rregullisht kafe të zezë kishin 16 për qind deri në 21 për qind më pak gjasa të vdisnin gjatë periudhës së studimit, ndërsa ata që pinin kafe që shtonin rreth një lugë çaji sheqer kishin 29 deri në 31 për qind shanse më të ulëta për një vdekje të parakohshme.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles