FDA po heton rastet e hepatitit A të lidhura me luleshtrydhet e freskëta

spot_img

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) po heton një shpërthim shumështetëror të hepatiti A infeksione të lidhura potencialisht me luleshtrydhet e freskëta organike.

Disa raste të hepatitit A janë identifikuar në Kaliforni, Minesota dhe Kanada që përfshijnë pacientë që blenë luleshtrydhe të freskëta organike të markës FreshKampo ose HEB përpara se të sëmuren, tha FDA në një deklaratë. Këto blerje kanë ndodhur midis 5 marsit 2022 dhe 25 prillit 2022.

Ndërsa ky hetim është në vazhdim, FDA tha se këto luleshtrydhe, “janë një shkak i mundshëm i sëmundjes në këtë shpërthim”.

Luleshtrydhet e prekura tani kanë kaluar kohëzgjatjen e tyre dhe duhet të hidhen, jo të hahen, tha FDA. Njerëzit që ngrinë manaferrat për përdorim në të ardhmen duhet gjithashtu t’i hidhni ato.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles