Jalfrezi pule

Jalfrezi pule

Në vend që të telefononi ushqimin indian, bëni jalfrezin tuaj të lehtë të pulës. Receta jonë e shëndetshme për kerri ka gjithashtu dy nga 5-të tuaja në ditë dhe një dozë të mirë të vitaminës C

Përbërësit

Për salcën

 • ½ e madhe qepë, të prera përafërsisht
 • 2 thelbet e hudhres, i copëtuar
 • 1 djegës jeshil, i grirë imët
 • vaj perimesh, për tiganisje
 • kanaçe 400 g domate kumbulla
 • 1 lugë gjelle koriandër e bluar
 • 1 lugë gjelle qimnon i bluar
 • 1 lugë shafran i Indisë

Për mishin dhe perimet

 • 2-3 gjoks pule, i prerë në kubikë
 • 1 lugë qimnon i bluar
 • 1 lugë koriandër e bluar
 • 1 lugë shafran i Indisë
 • ½ e madhe qepë, feta
 • 1 piper i kuq, i copëtuar
 • 2 speca djegës të kuq, copëtuar imët (sipas dëshirës)
 • 2 lugë garam masala
 • grusht gjethe koriandër të freskëta, të copëtuara
 • oriz basmati i gatuar ose bukë naan për të shërbyer

Metoda

 • HAPI 1

  Merrni 2-3 gjokse pule të prera në kubikë dhe lyejini me 1 lugë qimnon, 1 lugë koriandër dhe 1 lugë shafran i Indisë dhe më pas lëreni të marinohet në frigorifer gjatë përgatitjes së salcës.

 • HAPI 2

  Për të bërë salcën, skuqni në një tigan të madh me pak vaj vegjetal ½ qepë të madhe të prerë përafërsisht, 2 thelpinj hudhër të grirë dhe 1 djegës jeshil të grirë imët, për rreth 5 minuta derisa të marrin ngjyrë kafe.

 • HAPI 3

  Shtoni 300 ml ujë në përzierjen e qepëve dhe ziejini për rreth 20 minuta.

 • HAPI 4

  Ndërkohë, vendosni një kanaçe prej 400 g domate kumbulle në një procesues i ushqimit dhe jepini një lëvizje të mirë (qëlloni për një qëndrueshmëri të qetë).

 • HAPI 5

  Ngrohni një tigan tjetër të madh dhe skuqni butësisht 1 lugë gjelle koriandër, 1 lugë qimnon dhe 1 lugë shafran i Indisë në një spërkatje vaji për rreth një minutë. Shtoni domatet në këtë tigan dhe ziejini për rreth 10 minuta.

 • HAPI 6

  Më pas, përzieni përzierjen tuaj të qepëve në përpunuesin e ushqimit dhe shtoni atë në salcën e domates me erëza. Spërkateni me bollëk, përzieni dhe ziejini për 20 minuta. Ju mund të bëni tufa të mëdha të kësaj salce dhe ta ngrini për përdorim të mëvonshëm.

 • HAPI 7

  Skuqni pulën e marinuar në vaj vegjetal dhe përzieni vazhdimisht. Pas disa minutash, ulni zjarrin dhe shtoni ½ qepë të prerë në feta, 1 piper të kuq të grirë dhe 2 spec të kuq të grirë hollë. I trazojmë derisa qepët dhe piperi të zbuten.

 • HAPI 8

  Shtoni salcën që përgatitët më parë në pulën e gatuar dhe ziejini për rreth 10-20 minuta, duke shtuar një spërkatje ujë nëse bëhet shumë e trashë.

 • HAPI 9

  Pak para se ta gatuani, përzieni 2 lugë gjelle garam masala dhe një grusht gjethe koriandër të copëtuara. Shërbejeni me oriz basmati ose bukë naan.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles