Fasule dyshe dhe speca djegës të pjekur

Fasule dyshe dhe speca djegës të pjekur

Kjo djegëse vegjetariane ngrohëse është një opsion me pak yndyrë dhe i shëndetshëm që përmban perime dhe shije. Shërbejeni me salcë tabasko, salcë kosi ose kos.

Përbërësit

 • 2 qepë, i copëtuar
 • 2 shkopinj selino, i grirë imët
 • 2 speca të verdhë ose portokalli, i grirë imët
 • 2 lugë gjelle vaj luledielli ose vaj rapese
 • 2 kavanoza 460 g speca të kuq të pjekur
 • 2 lugë paste çipotle
 • 2 lugë gjelle uthull verë e kuqe
 • 1 lugë gjelle kakao pluhur
 • 1 lugë gjelle rigon i tharë
 • 1 lugë gjelle paprika e ëmbël e tymosur
 • 2 lugë gjelle qimnon i bluar
 • 1 lugë kanellë terren
 • 2 x 400 g kanaçe domate të copëtuara
 • kanaçe 400 g fasule të skuqura
 • 3 x 400 g kanaçe fasule, kullohet dhe shpëlahet
 • 2 x 400 g kanaçe fasulet e zeza, kullohet dhe shpëlahet

Metoda

 • HAPI 1

  Hidhni qepët, selinon dhe specat e grira me vajin në tavën tuaj më të madhe të zjarrtë ose në tenxhere me bazë të rëndë dhe skuqini butësisht në zjarr të ulët derisa të zbuten, por jo të marrin ngjyrë.

 • HAPI 2

  Kullojini të dy kavanozat me speca mbi një tas për të kapur lëngjet. Vendosni një të katërtën e specave në një përpunues ushqimi me pastën e çipotles, uthull, kakao, erëza të thata dhe barishte. Përziejini në një pure, më pas përzieni në perimet e zbutura dhe gatuajeni për disa minuta.

 • HAPI 3

  Shtoni domatet dhe fasulet e skuqura me 1 kuti ujë dhe lëngun e rezervuar të piperit. Ziejini për 1 orë derisa të trashet, të marrë tym dhe copat e domates të jenë zbërthyer në një salcë më të butë.

 • HAPI 4

  Në këtë fazë mund ta ftohni dhe ftohni salcën nëse e bëni përpara. Në të kundërt shtoni kokrrën dhe fasulet e zeza, dhe specat e pjekur të mbetur, të prerë në copa sa një kafshatë dhe më pas ngrohini. (Kjo bën një grumbull të madh, kështu që pasi salca të jetë gati, mund të jetë më e lehtë ta ndani atë në dy tigane kur shtoni fasulet dhe specat.) Pasi të kenë flluskë dhe fasulet të jenë të nxehta, vendoseni për shije dhe shërbejeni.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles