Infermierja me MS është ‘më e sigurt se kurrë’ se fitnesi është çelësi për ndalimin e përparimit të MS

spot_img

Dyan Summers e kishte parë skleroza e shumëfishtë (MS) nga afër në punën e saj si infermiere vizitore kur u diagnostikua vetë me këtë sëmundje në vitin 2007. Për shkak se shumë nga pacientët për të cilët kujdesej ishin shumë me aftësi të kufizuara, ajo kishte frikë se edhe ajo do të bëhej shpejt e paaftë për të ecur në mënyrë të pavarur.

Kjo nuk ndodhi, megjithatë, dhe sapo ajo e kapërceu tronditjen e diagnozës, përgjigja e saj ishte të bëhej më aktive fizikisht se sa kishte qenë më parë. Përfundimisht ajo vendosi të hynte në një konkurs figurash, pjesërisht për të shërbyer si model për të tjerët me sklerozë të shumëfishtë dhe për të komunikuar se efektet e MS janë shumë të ndryshueshme.

Unë kam mbajtur kontakte me Dyan, i cili tani ka një doktoraturë në infermieri, që kur u lidhëm për herë të parë. Le të shohim se çfarë po bën ajo këto ditë.

Emri: Dyan J. Summers

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles