India është e hapur për të vaksinuar plotësisht

spot_img

India të hënën, më 15 nëntor ka filluar të lejojë turistët e huaj të vaksinuar plotësisht të hyjnë në vend me fluturime të rregullta.

Turistët që hyjnë në Indi duhet të vaksinohen plotësisht, të ndjekin të gjitha protokollet e COVID-19 dhe të rezultojnë negativë për virusin brenda 72 orëve nga fluturimi i tyre, sipas ministrisë së shëndetësisë. Shumë do të duhet gjithashtu t’i nënshtrohen një testi COVID-19 pas mbërritjes në aeroport.

Megjithatë, udhëtarët nga vendet që kanë marrëveshje me Indinë për njohjen e ndërsjellë të certifikatave të vaksinimit, si SHBA, Britania e Madhe dhe shumë vende evropiane, mund të largohen nga aeroporti pa iu nënshtruar një testi COVID-19.

Kjo është hera e parë që India ka lejuar turistët e huaj me fluturime komerciale të hyjnë në vend që nga marsi 2020, kur vendosi një nga bllokimet më të ashpra në botë në përpjekje për të frenuar pandeminë. Turistët e vaksinuar plotësisht në fluturimet me çarter u lejuan të hyjnë duke filluar nga muaji i kaluar.

Për të inkurajuar udhëtarët që të vizitojnë Indinë, qeveria planifikon të lëshojë 500,000 viza falas deri në marsin e ardhshëm. Lëvizjet pritet të nxisin sektorin e turizmit dhe mikpritjes, i cili u godit nga pandemia.

Burimi: US News

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,871FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles