Të famshëm që e duan dietën Keto: Kim Kardashian, Halle Berry, më shumë

Të famshmit nuk e filluan trendin e dietës ketogjenike ose “keto”, por sigurisht që i kanë shtuar karburant zjarrit tashmë të nxehtë. Plani i të ngrënit është rritur shumë në popullaritet vitet e fundit dhe kjo mund të jetë pjesërisht për shkak të përqafimit të tij nga disa aktorë, yje të sportit dhe yje të realitetit televiziv.

Dieta ketogjenike është me pak karbohidrate deri në ekstrem. Ndjekësit e një versioni të zakonshëm të planit marrin 75 për qind të kalorive të tyre ditore nga yndyrat, 20 për qind nga proteinat dhe vetëm 5 për qind nga karbohidratet. Mjafton vetëm disa ditë të hahet në këtë mënyrë që trupi të hyjë ketozaqë në thelb do të thotë se trupi fillon të djegë yndyrë në vend të glukozës (karbohidrateve) për karburant.

LIDHUR: Gjithçka për të ngrënë dhe për të shmangur në dietën ketogjenike

Dieta keto është treguar të ketë shumë përfitime shëndetësore, duke përfshirë humbjen e peshës dhe ndoshta reduktimin e rrezikut ose ashpërsisë së sëmundjeve të tilla si diabeti i tipit 2 dhe epilepsia. Sipas një Studimi i publikuar në gusht 2013 Gazeta Evropiane e Ushqyerjes Klinikeka gjithashtu disa prova që dieta keto mund të ndihmojë në pastrimin e lëkurës, sepse ushqimet me glicemi të lartë (të cilat janë të larta në karbohidrate) mund të nxisin aknet.

Prerja e karbohidrateve në mënyrë drastike nuk është e lehtë. Disa të famshëm pranojnë në mënyrë freskuese se kanë të njëjtat probleme që përjetojnë të gjithë të tjerët në dietë – duke përfshirë nervozizëm dhe dhimbje koke (të njohura zakonisht si “gripi keto”) kur fillojnë. Këtu janë 11 yje që kanë provuar ose kanë miratuar dietën keto.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles