IBD dhe obeziteti: Cilat janë trajtimet më të mira për njerëzit me të dyja?

Peter Knott, një konsulent dixhital me bazë në Londër, u diagnostikua me sëmundjen e Crohn pesë vjet më parë. Ndërsa pesha e Knott ka luhatur gjithmonë gjatë gjithë jetës së tij, thotë ai Crohn e bëri atë të ishte më letargjik dhe më pak i motivuar për të ushtruar dhe mbajtur një peshë të shëndetshme. Tani për tani, Knott thotë se ai peshon pak më shumë se 230 paund, por duhet të jetë më afër 200 paund për të pasur një peshë më të shëndetshme, sipas mjekut të tij.

“Mendërisht, e kam shumë të vështirë të motivoj veten,” thotë Knott, duke shtuar se simptoma si lodhja gjithashtu e bëjnë të vështirë për të që të shkojë në palestër pas punës – ai zakonisht shkon në shtëpi për të pushuar.

Përballja me komplikacionet nga obeziteti

Knott është një nga një numër në rritje i njerëzve me Sëmundja inflamatore e zorrëve (IBD) të cilët po luftojnë me problemet e peshës.

A studim i publikuar në shkurt 2017 në revistë Nature Reviews Gastroenterologjia dhe Hepatologjia raportoi se 15 deri në 40 përqind e njerëzve me IBD janë mbipeshë ose obezë. Ndryshimet e dietës dhe stilit të jetesës gjatë dekadave të fundit kanë kontribuar në këtë ndryshim. Disa ilaçe gjithashtu luajnë një rol në shtimin e peshës.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles