Dieta e diabetit No-No: 6 Gjërat që Ndodhin Kur Ju anashkaloni Vaktet

spot_img

“Bonking” ose përjetimi i energjisë së reduktuar për shkak të sheqerit të ulët në gjak, është një tjetër efekt i mundshëm i anashkalimit të vakteve që mund të jetë veçanërisht i rrezikshëm për njerëzit me diabet. Shenjat e mbytjes përfshijnë marramendje, vjellje dhe dridhje, thotë Goergen.

Glukoza ushqen qelizat tuaja ndërsa jeni duke ushtruar, por pa karburant nga ushqimi, trupi fillon të djegë yndyrnat për të krijuar glukozë, duke shkaktuar acide të quajtura ketonet të grumbullohen në trup. “Muskujt tuaj mund të përjetojnë lodhje gjatë aktivitetit fizik thjesht sepse trupit tuaj i ka mbaruar energjia nga burimi i zakonshëm i energjisë”, thotë Goergen, duke shpjeguar se ky proces quhet ketoza.

Më e rëndësishmja, nëse merrni ilaçe për diabetin që synojnë të ndihmojnë në uljen e niveleve të glukozës në gjak, por nuk e ushqen trupin tuaj me karbohidrate për të siguruar atë glukozë, mund të bëheni hipoglikemik. Hipoglicemia, ose sheqeri i ulët në gjak, mund të çojë në marramendje, dridhje, shikim të paqartë, dhimbje koke, konfuzion dhe vjellje gjatë stërvitjes. Nëse nuk trajtohet, hipoglikemia mund të jetë kërcënuese për jetën, thotë Goergen.

Parandaloni uljen e sheqerit në gjak duke ngrënë pak diçka para stërvitjes, si një banane të vogël ose fruta të shtypura, rekomandon Stefanski. “Ndonjëherë planifikimi i një stërvitjeje rreth 60 minuta pas një vakti mund të jetë një mënyrë e mirë për të mbajtur të qëndrueshme sheqerin në gjak, për të pasur energji të mirë dhe për të mos pasur nevojë të shtoni ushqim shtesë në ditë vetëm për stërvitje”, thotë ajo.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles