Humbja e peshës për osteoartritin e gjurit

spot_img

Humbja e 10 për qind të peshës trupore nëse jeni mbipeshë ose obez mund të përmirësojë simptomat e artritit të gjurit. Dhe humbja edhe më shumë sjell përfitime ekstra, dramatike.

Ky është përfundimi i një të reje studim i publikuar sot, 18 qershor 2018, në revistë Kujdesi dhe Kërkimi i Artrititnga studiues në Universitetin Wake Forest.

“Për mbipeshën dhe obezitetin të rriturit me osteoartrit të gjurit (KOA)humbje e peshës dukshëm më e madhe, e arritur në mënyrë të sigurtë, sjell me vete përfitime shtesë”, thotë bashkëautori i studimit Stephen Messier, PhD, profesor i shëndetit dhe shkencës së ushtrimeve në Universitetin Wake Forest, në Winston-Salem, Karolina e Veriut.

Të lidhura: Artriti reumatoid vs Osteoartriti Dhimbja e gjurit

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,872FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles