Hormonet seksuale në mish dhe ushqime bimore

Pavarësisht nëse jeni një adhurues i mishit ose preferoni proteina me bazë bimore si soja në dietën tuaj, ideja e hormoneve seksuale në ushqimin tuaj mund t’ju bëjë pak të mërzitur. Përdorimi i hormoneve si ilaçe mbart rreziqe potenciale të ndryshme si humbja e kockave nga steroidet dhe rreziqet e sëmundjeve të zemrës nga zëvendësimi i hormoneve gjatë menopauzës.

Por a ka arsye për t’u shqetësuar se po merrni sasi të rrezikshme të hormonit të shtuar në ushqimin tuaj?

Hormonet seksuale në mish

Hormonet seksuale estradiol, progesteronedhe testosterone u jepen lopëve në formën e një peleti të injektuar në vesh. Nga atje, hormoni qarkullon për të përmirësuar shtimin e peshës së kafshës, ritmet e rritjes dhe prodhimin e qumështit. Hormonet e shtuara nuk lejohen te pulat apo derrat e kultivuar në Shtetet e Bashkuara.

“Ka kufij maksimalë të sigurt që janë vendosur për hormonet në mish,” thotë Richard J. Auchus, MD, profesor i mjekësisë së brendshme në Universitetin e Miçiganit, anëtar i Shoqatës Endokrine dhe redaktor i asociuar i revistës Endocrinology. Për mishin e viçit, kufiri për mbetjet e shtuara të estradiolit është 120 pjesë për trilion, një nivel që në fakt është jashtëzakonisht i ulët dhe i vendosur nga kodi i rregulloreve federale të SHBA-së.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles