10 fakte të pabesueshme për shqisën tuaj të nuhatjes

Ndjenja e nuhatjes, shqisa e nuhatjes, mund të jetë Rodney Dangerfield i pesë shqisave: nuk ka respekt – ose të paktën jo aq sa duhet. Nga sa aroma të ndryshme mund të marrë hunda deri te lidhja midis nuhatjes dhe shëndetit të përgjithshëm, ka shumë gjëra në lidhje me këtë ndjenjë që mund t’ju habisin.

Këtu janë 10 fakte të çuditshme, por të vërteta për shqisën tonë të nuhatjes:

1. Njerëzit mund të dallojnë të paktën një trilion aroma të ndryshme. Shkencëtarët menduan se hunda e njeriut mund të dallonte vetëm rreth 10,000 aroma të ndryshme, por ky informacion u bazua në një studim të vitit 1927 dhe shumë i vjetëruar. Këtë vit, studiuesit nga Universiteti Rockefeller testuan shqisën e nuhatjes së njerëzve duke përdorur përzierje të ndryshme të molekulave të erës. Rezultatet, të publikuara në revista Sciencetregoi se hunda mund të nuhasë të paktën një trilion aroma të dallueshme.

Pra, si funksionon saktësisht shqisa e nuhatjes së njerëzve? Kur erërat hyjnë në hundë, ato udhëtojnë në majë të zgavrës së hundës deri në çarjen e nuhatjes ku ndodhen nervat e nuhatjes, shpjegon. Amber Luong, MD, PhD, asistent profesor në Qendrën e Shkencave Shëndetësore të Universitetit të Teksasit në Hjuston. “Atje, aroma zbulohet nga receptorë të ndryshëm të vendosur në qelizat nervore dhe kombinimi i nervave të aktivizuar udhëton në tru. Kombinimi i nervave të aktivizuar gjeneron të gjitha aromat unike që ne si njerëz mund të dallojmë”, thotë Dr. Luong.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles