Granola me erëza të shijshme

0
35
The BBC Good Food logo

Granola me erëza të shijshme

Provoni këtë granola të shijshme si një mbushje për supa ose të spërkatur mbi sallata. Qiqrat me erëza, tërshëra, farat dhe arrat shtojnë një krisje të shijshme, duke transformuar pjatat e thjeshta

Përbërësit

 • 350 g tërshëra e re
 • 100 gr fara të përziera
 • 80 g kikirikët
 • 250 g të konservuara qiqrat
 • 1 ½ lugë thekon djegës
 • 2 lugë shafran i Indisë
 • 2 lugë qimnon i bluar
 • 2 lugë farat e koriandrit të grimcuara
 • 2 lugë të grumbulluara kripë deti me flakë
 • 80 ml vaj rapese

Metoda

 • HAPI 1

  Ngroheni furrën në 180C/160C ventilator/gaz 4. Hidhni së bashku tërshërën, farat e përziera, kikirikët, qiqrat (pasi t’i kulloni dhe t’i keni tharë) në një tepsi furre së bashku me thekonet e djegës, shafran i Indisë, kuminin e bluar, farat e grimcuara të korianderit dhe kripë deti me flakë. Përziejini përmes vajit të rapes. Piqni për 25-30 minuta ose derisa të ketë një ngjyrë të artë dhe krokante, duke e përzier deri në gjysmë. Lëreni të ftohet plotësisht përpara se ta ruani (shih më poshtë). Spërkateni sipër sallatave dhe supave.