Gruaja nga Pensilvania pa një ari që kërceu një gardh para se të sulmonte dhe mendoi, ‘Kjo është – do të vdes’

spot_img

Një grua nga Pensilvania, e cila u sulmua nga një ari ndërsa e lëshoi ​​qenin e saj, tha se është një mrekulli që ajo i mbijetoi takimit në oborrin e shtëpisë të martën mbrëma.

“Unë thjesht vazhdova të mendoja: “Nuk mund ta besoj se kjo po ndodh. Kjo nuk mund të ndodhë. Unë jam duke u sulmuar nga një ari”, tha Lee Ann Galante, 55 vjeç, të mërkurën nga Spitali i Përgjithshëm Allegheny në Pittsburgh. “Mendova, ‘Kjo është – Unë do të vdes’.”

Galante tha se para sulmit, fqinjët e saj në Butler Township kishin kapur një ari nënë dhe këlyshët e saj në kamerat e shtëpisë së tyre dhe se kafshët kishin hyrë në ushqimin e saj të shpendëve. Por kishte javë që askush nuk i kishte parë arinjtë, tha ajo.

Dhe më pas, të martën, Galante mori një vështrim jashtëzakonisht të afërt të një ariu të zi.

Galante ishte vetëm në shtëpi me pomeranezin e saj të dashur, Smokie, dhe doli jashtë me qenin 8 kilogramësh. Ajo tha se dëgjoi Smokie duke shkaktuar një trazirë, shikoi dhe pa siluetën e tre këlyshëve të mëdhenj të ariut në pemën e një fqinji.

Ajo që pa më pas ishte edhe më e frikshme, tha ajo.

“Nga errësira, e shoh këtë ari të madh që po hidhet mbi gardh dhe aty është Smokie. Kështu që unë filloj të bërtas, ‘Smokie, Smokie’”, tha ajo.

Ariu e sulmoi atë dhe e goditi fytyrën e saj së pari në një beton, tha ajo.

“Ajo më kafshon pjesën e pasme të kokës aq fort sa mendova se do të më bënte kokën”, tha Galante.

Ariu, tha Galante, vazhdoi ta kthente vëmendjen nga ajo te qeni i saj. Ariu arriti të afrohej sërish pranë Smokie-t para se të nxitonte në Galante, ta rrëzonte në tokë dhe ta kafshonte krahun e majtë.

Galante dhe Smokie arritën të futeshin brenda shtëpisë nga një kuvertë e pasme. Galante tha se ajo u zvarrit drejt një telefoni dhe thirri 911.

Galante renditi plagët e saj si: dhjetëra kapëse në pjesën e pasme të kokës, hundë të thyer, prerje brenda gojës, plagë të shpuara në krah dhe gërvishtje dhe gërvishtje në të gjithë.

Galante fillimisht u trajtua në Spitalin Butler Memorial, tha policia e Butler Township në një deklaratë.

Një filmim nga video tregon Lee Ann Galante në një shtrat spitali.
Lee Ann Galante.WPXI

Pas sulmit, ariu nënë dhe tre këlyshët e saj u gjetën në një pemë në zonën e afërt, tha policia.

“Ariu femër vazhdoi me agresionin e saj,” tha policia, duke nxitur Komisionin e Lojërave të Pensilvanisë ta eutanizojë atë.

Komisioni i Lojërave gjithashtu i qetësoi këlyshët, tha policia, dhe ata pritet të lirohen në një vend të panjohur.

Butler është rreth 35 milje në veri të Pittsburgh.

Galante tha se Smokie arriti të shpëtonte vetëm me gërvishtje në shpinë.

“Ai vazhdoi ta shpërqendronte. Jam shumë mirënjohëse që nuk u lëndua vërtet”, tha ajo.

Galante tha se ajo dhe Smokie janë me fat që kanë ende njëri-tjetrin, duke marrë parasysh forcën dhe temperamentin e ariut.

“Ajo ishte shumë agresive dhe shumë e fortë”, tha Galante. “Ishte e tmerrshme.”

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles