Gjithçka është në zorrën tuaj: Kur depresioni është një simptomë e sëmundjes së tretjes

spot_img

Simptomat e depresionit shpesh përfshijnë disa probleme me tretjen — Hulumtimet kanë treguar se përbërja e baktereve në zorrën tuaj mund të ndikojë në shëndetin tuaj emocional. Megjithatë, jo të gjitha problemet e barkut janë për shkak të një gjendjeje të shëndetit mendor. Në varësi të simptomave tuaja, ju mund të keni një sëmundje inflamatore të zorrëve (IBD) ose sindromi i zorrës së irrituar (IBS), dy lloje të kushteve gastrointestinale (GI), sipas Crohn’s & Colitis Foundation of America (CCFA).

Megjithatë, duke ditur dallimet delikate dhe jo aq delikate midis simptomave të sëmundjeve si IBD dhe simptomat e depresionit mund t’ju ndihmojë të kuptoni se kur është koha për të thirrur mjekun tuaj.

Lidhja tru-bark

Ju mund të mos e kuptoni se sa i ndjeshëm është trakti juaj gastrointestinal ndaj emocioneve tuaja. Mendoni për këtë – kur jeni të mërzitur, një nga reagimet tuaja të para mund të jetë të ndiheni të përzier fizikisht, humbni oreksin tuaj, ose vraponi për një ushqim komod. Sipas ekspertëve të Shkollës Mjekësore të Harvardit, truri dhe sistemi gastrointestinal janë të lidhur aq ngushtë sa problemet e barkut mund të jenë shkaku ose rezultat i ankthit, stresit ose depresionit.

Kur jeni duke kaluar nëpër depresion, mund të keni simptoma të tretjes, të tilla si:

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles