10 gjërat që doktori juaj nuk do t’ju tregojë për defektet e lindura të zemrës

spot_img

Sipas Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Shumica e defekteve të zemrës nuk kanë ndonjë shkak të njohur, por tani, për shkak të suksesit të kujdesit modern prenatal dhe kirurgjisë së zemrës për të porsalindurit, më shumë nga këta fëmijë mbijetojnë deri në moshën madhore se kurrë më parë. Vdekshmëria e fëmijëve të lidhur me CHD ra me gati 60 për qind nga viti 1987 në 2005, zbuloi një studim i publikuar në Gazeta e Kolegjit Amerikan të Kardiologjisë.

Por shumë njerëz të lindur me defekte të lindura të zemrës nuk e kuptojnë se sa shumë zemrat e tyre vazhdojnë të jenë të ndryshme nga zemrat e të tjerëve. CHD nuk është vetëm një shqetësim për shëndetin e fëmijëve.

Këtu janë 10 gjëra që mund të mos i keni dëgjuar nga mjeku juaj për defektet kongjenitale të zemrës tek të rriturit.

1. Defektet kongjenitale të zemrës nuk janë të gjitha njësoj.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles