Gjërat kryesore për të parë dhe bërë kur vizitoni Perunë

spot_img

Një nga destinacionet më të njohura për këdo që viziton Perunë është Machu Picchu, megjithatë, nuk është atraksioni i vetëm që ofron ky vend i Amerikës së Jugut.

Kjo nuk do të thotë që ju nuk duhet të përfshini shtegun e Incave si pjesë e juaja Turne në Peru. Sigurohuni që është numri një në listë, por mos harroni të përfshini një ose më shumë nga sa vijon.

Ecni në malin Rainbow

Ky udhëtim do të jetë një udhëtim njëditor në më shumë se 14,000 këmbë, por kur të arrini në malin me ngjyrë ylberi, do të jetë një skenë që nuk do ta harroni.

Do të ecni përgjatë një shtegu të dheut që gjarpëron midis majave të gjelbërta dhe shkëmbinjve të kuq tërheqës, por rruga është e mrekullueshme. Gjatë rrugës, do ta gjeni gjithashtu veten duke ecur pranë fshatrave lokale të ndërtuara nga guri lokal dhe pranë përrenjve vezullues malorë.

Lugina e Shenjtë

Nëse nuk keni kohë për të vizituar Machu Picchu, një alternativë është të shikoni Luginën e Shenjtë. Ky vend turistik përfshin një qytet mbresëlënës Inka të njohur si Ollantaytambo dhe është një vend i mrekullueshëm për t’u eksploruar.

Hiking në duna

A e dini se Peruja ka një shkretëtirë? Epo, ka dhe është 188,700 kilometra katrorë. Ndonëse nuk ka asgjë si të ecësh në majë të një dune për të parë diellin duke perënduar, është gjithashtu një argëtim i shkëlqyeshëm të hipësh në një karrocë dune.

Dunat në Peru janë aq të larta sa të rrahin zemra. Mund të jetë një nga udhëtimet më emocionuese që keni bërë ndonjëherë.

Huacachina

Ky është emri i një fshati që është ndërtuar rreth një liqeni natyror. Ndodh gjithashtu të jetë e vendosur në mes të shkretëtirës së njohur si Oasis of America.

Vendndodhja është shumë e bukur dhe duhet shtuar në listën tuaj të gjërave për të bërë në Peru. Dunat masive rrethojnë liqenin dhe përgjatë vijës bregdetare, ka shumë restorante, bujtina dhe hotele ku mund të pushoni dhe të pushoni për pak kohë.

Sandboarding

Nëse preferoni të eksploroni dunat pa ndihmën e një motori, pse të mos provoni në vend të kësaj dunat? Nëse jeni tashmë një sportist ekspert në dëborë, së shpejti do të merreni me kalërimin e valëve të rërës dhe gdhendjen e skajeve.

Linjat Nazca

Linjat Nazca janë ndoshta gjëja më interesante që mund të shihni në Peru. Deri më sot, askush nuk ka qenë në gjendje t’i shpjegojë këto gjeoglyfe të lashta, gjë që i bën ata edhe më të mahnitshëm.

Nga ajri, ju mund të shihni 70 vizatime të ndryshme të bimëve dhe kafshëve së bashku me qindra linja dhe forma të tjera gjeometrike. Disa nga linjat janë 10 kilometra të gjata dhe flasin mbi qindra kilometra katrorë.

Disa nga figurat më të dukshme janë një hardhucë ​​180 metra e gjatë, një kondor me një hapje krahësh 130 metra dhe disa kafshë të tjera duke përfshirë një balenë vrasëse, merimangë, koliber dhe një majmun.

Mendohet se këto linja të pazakonta datojnë në vitin 500 para Krishtit në kulturën Nazca. Linjat janë një nga vendet e shumta të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në Peru.

Këto dizajne të ndërlikuara, të krijuara nga njerëzit primitivë, arrijnë 370 metra dhe kanë zgjatur për 2500 vjet.

Liqeni Titicaca

Fotografia në krye të faqes është Liqeni Titicaca. Ndodhet në kufi me Bolivinë dhe njihet si liqeni më i lartë i lundrueshëm në botë. Ndodhet në 3812 metra në Ande.

Përveç lartësisë së tij, Liqeni Titicaca është gjithashtu diku ku mund të zbuloni më shumë për kulturën e Perusë. Një pjesë e paharrueshme e kësaj vizite do të jenë shtëpitë e famshme lundruese.

Ishujt lundrues janë krijuar nga populli Uros nga kallamishtet. Komunitete të tëra jetojnë në liqen. Ndërsa kallamishtet e vjetra të kalbura notojnë larg, duhet të shtohen kallamishte të reja.

Mënyra më e mirë për të vlerësuar liqenin është të bëni një udhëtim me varkë në ishujt dhe fshatrat përreth. Ndërsa ishujt lundrues janë një atraksion popullor, bukuria e vërtetë e zonës qëndron në fshatrat e vegjël që rreshtojnë kodrat përgjatë brigjeve të liqenit.

Paragliding Miraflores në Lima

Nëse jeni pak adhurues i adrenalinës dhe po kërkoni diçka më aventureske për të bërë, paragliding është për ju. Peruja është një nga vendet më të lehta për të ecur me paragliding dhe Lima është një qytet mbi të cilin duhet të fluturoni. Ecni poshtë shkëmbinjve në Miraflores dhe do të gjeni shumë djem të gatshëm t’ju marrin.

Pisko dhe Ishujt Ballestas (Isla Ballestas)

Të referuara ndonjëherë si “Galapagos i të varfërve”, Ballestat e Ishujve janë shtëpia e qindra mijëra zogjve, pelikanëve, delfinëve, pinguinëve dhe kolonive të mëdha të luanëve të detit.

Ju mund të bëni një turne me varkë nga Paracas dhe Pisco në ishuj, duke u nisur në mëngjes. Turneu do t’ju çojë pranë një gjeoglifi kodër, të njohur si “Shandelabra”.

Siç mund ta shihni, ka shumë më tepër në Peru sesa Machu Picchu. Nëse ju pëlqen një aventurë, bëni një shëtitje përgjatë shtegut famëkeq të Incave për në Machu Picchi. Por mos harroni të përfshini disa nga sugjerimet e mësipërme.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles