Gërhitja e pluhurit të kafeinës? Ju mund të dëmtoni zemrën tuaj

Disponueshmëria dhe popullariteti i lehtë i një produkti me kafeinë pluhur po ngre shqetësime të reja se stimuluesi mund të jetë kërcënues për jetën.

Logan Stiner, një mundës 18-vjeçar yll i shkollës së mesme në LaGrange, Ohio, vdiq nga një mbidoza e pluhurit të kafeinës në maj 2014, sipas ekzaminuesit mjekësor vendas, siç raportohet nga Telegrami i Elyria Chronicle. Vdekja e tij nga mbidoza nga një produkt i tillë i përdorur zakonisht si kafeina shkaktoi një paralajmërim nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave të SHBA-së: Konsumatorët duhet të shmangin përdorimin e produkteve të pastërta të kafeinës me pluhur për çfarëdo arsye sepse mund të jenë të rrezikshme, madje edhe vdekjeprurëse.

Pas vdekjes së Stiner, FDA tha në një email se ata “po presin një raport përfundimtar nga mjekët për të konfirmuar sasinë e kafeinës që gjendet në qarkullimin e gjakut” dhe se ata mund të ndërmarrin veprime të mëtejshme për të mbrojtur konsumatorët.

Fatkeqësisht, paralajmërimi i FDA-së për mbidozat e kafeinës toksike mund të humbasë në fushat e marketingut në internet për kafeinën pluhur. Kjo formë e kafeinës është e ligjshme dhe e lehtë për t’u blerë me shumicë. Siç e thotë një prodhues, kafeina është “stimuluesi më i vjetër dhe më i njohur në botë.” Mund ta blini për 15 dollarë për paund nga një numër kompanish në internet.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles