Pse akupunktura funksionon për lehtësimin e ankthit

Ju mund të mendoni akupunkturë është për hipsterët që nuk besojnë në mjekësinë perëndimore ose për prindin tuaj të moshuar me sëmundje kronike dhimbje shpinepor një numër në rritje i kërkimeve tregojnë se akupunktura mund të ndihmojë në trajtimin e një gjendjeje që prek të gjithë herë pas here: ankthin.

Menaxhimi i ankthit të rëndë mund të jetë e ndërlikuar sepse në përgjithësi përfshin terapi, e cila mund të mos japë rezultate për muaj të tërë, sipas Shoqata e ankthit dhe depresionit të Amerikës. Për më tepër, mund të kërkojë ilaçe kundër ankthittë cilat mund të kenë efekte anësore serioze, thotë Ladan Eshkevari, PhD, CRNA, LAcnjë akupunkturist i certifikuar, një fiziolog dhe ndihmësdrejtor i Programit të Anestezisë së Infermierëve në Shkollën e Studimeve të Infermierisë dhe Shëndetit në Universitetin Georgetown në Uashington, DC Megjithatë, kur akupunktura për ankthin është efektivesimptomat zvogëlohen pas vizitave të para dhe praktikuesit si Eshkevari janë të bindur se e sulmon problemin në rrënjët e tij.

Si funksionon akupunktura për ankthin

Mjekësia e lashtë kineze përshkruan një forcë energjie të quajtur Qi që rregullon shëndetin e përgjithshëm të trupit, sipas Universitetit të Mjekësisë së Çikagos. Ashtu si gjaku në sistemin e qarkullimit të gjakut, Qi lëviz në të gjithë trupin përmes rrugëve të quajtura meridiane. Kur faktorë të tillë si lëndimi, stresi, ushqimi i dobët ose ndryshimi i mjedisit prishin rrjedhën e Qi-së, pasojnë problemet shëndetësore, sipas Sistemit Shëndetësor të Universitetit të Miami. Duke futur gjilpëra në pika të veçanta të trupit, akupunkturistët rivendosin ekuilibrin e Qi dhe shëndetin e përgjithshëm të trupit, raporton Universiteti i Mjekësisë së Çikagos.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles