Gazpacho me domate të tymosur

Gazpacho me domate të tymosur

Paketoni të mirat me këtë supë të shpejtë gazpaço me tym, është e shëndetshme, me pak yndyrë dhe kalori, por plot shije. Dekoroni me gjethe borziloku për ta shërbyer

Përbërësit

 • 2 feta bukë integrale
 • ½ lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 lugë rigon i tharë
 • 2 thelbet e hudhres
 • ½ tufë e vogël borziloku
 • 200 gr te pjekura speca të kuq nga një kavanoz
 • 800 g domate, të prera përafërsisht
 • 1 lugë sheqer pluhur
 • 1 lugë verë e Bardhë ose uthull molle (kontrolloni etiketën nëse është vegan)
 • 1 lugë gjelle paste çipotle

Metoda

 • HAPI 1

  Blitz bukën në një të vogël procesues i ushqimit derisa të keni thërrime buke të mëdha. Hidhni vajin e ullirit në një tigan me zjarr të fortë, shtoni thërrimet e bukës së bashku me rigonin dhe skuqini për 4-5 minuta derisa të marrin ngjyrë kafe të artë. Transferoni në një pjatë dhe lëreni mënjanë të ftohet.

 • HAPI 2

  Ndërkohë vendosni në një blender 300 ml ujë, hudhrën, pjesën më të madhe të borzilokut, specat e kuq, domatet, sheqerin, uthullën dhe pastën e çipotles. Blitz me një shpejtësi të ulët dhe ngadalë rrit shpejtësinë në maksimum derisa të keni një gazpacho të qetë. Spërkateni dhe ftoheni derisa të jeni gati për t’u shërbyer.

 • HAPI 3

  Hidhni në enë, spërkatni mbi thërrimet e bukës dhe shpërndani mbi gjethet e rezervuara të borzilokut për t’u shërbyer.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles