Dhal thjerrëza e kungull i kuq

Dhal thjerrëza e kungull i kuq

Një vakt i përzemërt buxhetor me thjerrëza të kuqe me erëza me gjalpë dhe domate. Shtoni koriandër, qimnon, shafran të Indisë dhe një kukull chutney mango

Përbërësit

 • 1 lugë gjelle vaj luledielli
 • 1 qepë, i grirë imët
 • 1 thelb i hudhrës, i grirë imët
 • 1 lugë koriandër e bluar
 • 1 lugë qimnon i bluar
 • 1 lugë shafran i Indisë i bluar
 • ½ lugë spec i kuq
 • 400 gr kungull gjalpë, qërohet dhe pritet në 2 cm (pesha e përgatitur)
 • 400 gr mund të copëtuar domate
 • 1.2 l lëng pule
 • 1 lugë e grumbulluar chutney mango
 • 300 gr thjerrëza e kuqe
 • paketë e vogël koriandër, të prera përafërsisht
 • bukë naan, për të shërbyer

Metoda

 • HAPI 1

  Hidhni vajin dhe qepën në një tenxhere dhe ziejini për 5 minuta. Hidhni hudhrën dhe gatuajeni edhe për 1 minutë, më pas përzieni erëzat dhe kungullin e gjalpit. Kombinoni gjithçka së bashku.

 • HAPI 2

  Hidhni domatet e copëtuara, lëngun dhe chutney-n dhe i rregulloni mirë. Lëreni të vlojë, më pas ziejini lehtë për rreth 10 minuta. Shtoni thjerrëzat dhe ziejini për 20 minuta të tjera derisa thjerrëzat dhe kungujt të zbuten. Hidhni korianderin dhe shërbejeni me bukë naan të ngrohur.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles