Gazpacho jeshile

Gazpacho jeshile

Provoni këtë pamje verbuese të supës klasike spanjolle të ftohtë – ky version është bërë me perime jeshile, barishte dhe kos. Shtoni kube akulli me lule të ngrënshme për një prezantim të veçantë

Përbërësit

 • 100 gr qese baby spinaq
 • 2 thelbet e hudhres
 • 1 kastravec i madh të pastruara dhe të prera
 • ½ djegës jeshil i pasardhur
 • ½ pako e vogël majdanoz
 • ½ paketë e vogël borziloku
 • ½ paketë e vogël nenexhik
 • 1 avokado e pjekur me gurë dhe të qëruar
 • 4 qepe pranvere me majë dhe me bisht
 • 200 gr kos natyral
 • 2 lugë gjelle uthull sheri
 • hidhni vaj ulliri ekstra të virgjër ose vaj rapese
 • grusht bizele gjuan
 • lulet e ngrënshme akull kube, për t’u shërbyer (shih këshillën, më poshtë)

Metoda

 • HAPI 1

  Vendosni të gjithë përbërësit, përveç vajit, bizeleve dhe kubeve të akullit, në një përpunues ushqimi me pak kripë dhe piper dhe ziejini, duke shtuar ujë të mjaftueshëm për të marrë një konsistencë supë. Shijoni dhe shtoni pak më shumë uthull dhe erëza nëse është e nevojshme. Ftoheni deri në 24 orë, ose të paktën 2 orë.

 • HAPI 2

  Për ta servirur, ndani mes enëve të cekëta të supës, hidhni disa kuba akulli në çdo tas (shih majën, më poshtë) dhe shtoni një copë bizele dhe pak vaj përpara se ta shërbeni.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles