Bukë me kunguj dhe kërpudha

Bukë me kunguj dhe kërpudha

Një shoqërues i shkëlqyeshëm i supave dhe sallatave ose thjesht i servirur i ngrohtë me pak gjalpë

Përbërësit

 • 3 kunguj të mesëm i grirë
 • 2 lugë kripë
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 qepë e vogël të grira imët
 • 2 hudhra karafil, i grimcuar
 • 100 gr kërpudha gështenjë të copëtuara
 • 350 g miell i fortë i thjeshtë
 • 7 g qeskë maja e thatë që përzihet lehtë
 • 2 lugë gjelle borzilok i freskët i copëtuar
 • ½ lugë gjelle kripë deti e trashë për të spërkatur

Metoda

 • HAPI 1

  Kungulleshkat e grira i vendosim në një kullesë dhe i spërkasim me 1 lugë kripë. Lëreni të qëndrojë për 20 minuta, më pas, duke përdorur duart, shtrydhni sa më shumë lagështi të jetë e mundur. Shpëlajini mirë kungujt dhe më pas shtrydhini sërish.

 • HAPI 2

  Nxehim 1 lugë gjelle vaj ulliri në një tigan dhe kaurdisim qepën dhe hudhrën për 4 minuta derisa të zbuten. Shtoni kërpudhat dhe ziejini edhe për 4 minuta të tjera derisa të zbuten dhe të marrin ngjyrë kafe, më pas shtoni kunguj të njomë dhe ziejini edhe për 2 minuta të tjera. Kullojeni mirë dhe lëreni mënjanë të ftohet; hidhni lëngun.

 • HAPI 3

  Ngroheni furrën në 220C/tifoz 200C/gaz 7. Vendosni miellin në një tas të madh përzierjeje, përzieni majanë, vajin dhe kripën e mbetur, borzilokun dhe përzierjen e kungujve. Përziejini mirë që të bashkohen. Hapni një pus në qendër dhe shtoni 125 ml ujë të ngrohtë me dorë. Përziejini mirë që të formohet një brumë paksa ngjitës. Ziejini në një sipërfaqe të lyer me miell për rreth 10 minuta, më pas formoni një top dhe vendoseni në një tepsi të lyer me yndyrë.

 • HAPI 4

  Rrafshoni shumë pak topin e brumit me pëllëmbën e dorës dhe mbulojeni lirshëm me një film ngjitës të lyer me vaj. Lëreni në një vend të ngrohtë për 25-30 minuta derisa të dyfishohet në masë. Lyejeni brumin me pak ujë, më pas spërkatni me kripë deti dhe piqeni për 40 minuta derisa të marrë ngjyrë të artë. Lëreni të ftohet në një raft teli përpara se ta shërbeni.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles