FSHATI PREZË

spot_img

FSHATI PREZË

Fshati Prezë është një nga fshatrat më të lashtë të Tiranës. E njohur si qyteti Feniks për shkak të rrënimit dhe rindërtimit përgjatë shekujve.

Ekzistenca e FSHATI PREZË daton rreth  2000 vjet më parë me ndërtimin e kalasë..Në të dy anët e rrugës mbretëron një gjelbërim dhe një ajër i pastër.

Sa më shumë ngjitemi aq më shumë zgjerohet horizonti, e kur arrijmë në majë, Tirana duket si në pëllëmbë të dorës, deti Adriatik nga krahu tjetër, kalaja e Petrelës, e Krujës dhe ajo e Rodonit.

Peizazhi mbizotërues është ai agro-bujqësor me ndërthurje të arave, plantacioneve frutore dhe ullishtave

Si të arrish në Laknas

• Largesia: 22.5 km larg Tiranës
• Koha: 30 min
• Drejtimi: Rruga që lidh Vorën me Aeroportin

Çfarë të shohësh

• Kalaja e Prezës
• Sheshi i Pazarit
• Kulla e Sahatit
• Pusi
• Xhamia

Evente dhe Festa

AGROTURIZËM NË PREZË

Cfarë të bësh dhe si të argëtohesh

• Piknik
• Mountains biking
• Rally
• Hiking
• Hipizëm

Ku mund të qëndrosh:

Rovena Pollo
Elton Çoba

Ku mund të drekosh

• Kantina Enol 0682036634
• Restorant Preza 0682078747
• Restorant Bologna 0694823317
• Rovena Pollo 0682032501
• Beslindi Budlla
• Bujar Alushani
• Lulzim Doda

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles