FSHATI PEZË E MADHE

spot_img

FSHATI PEZË E MADHE

Fshati Pezë e Madhe, është si për nga historia dhe nga sipërfaqia  fshati më i madh i Njësisë Administrative  Pezë , me një peizazh piktoresk dhe plot gjelbërim. Sipërfaqja totale  është 3189000 m2 dhe  një popullsi prej 1468 banorësh.

Fshati Pezë e Madhe ka një popullsi autoktone,  me tradita  arsimdashëse dhe me një histori të gjatë dhe të pasur që e bën të njohur në mbarë Shqipërinë si zonë martire e Luftës II-të Botërore.

E gjithë zona ka një natyrë të mrekullueshme dhe banorët e saj shquhen për traditat mikpritëse e bujare. Panoramës me toka të punuara e shtëpi të sistemuara, me gjelbërim të admirueshëm e rrugë të asfaltuara i  shtohet peizazhi  me kodrat e pishat. Banorët merren kryesisht  me bujqësi dhe blegtori ndërkohë që e gjithë Peza dallohet për kultivimin e ullinjve, vreshtarisë dhe serave me perime.

Si të arrish në Pezë të Madhe

Largesia: 19 km larg Tiranës

Koha: 35 minuta

Drejtimi: Tiranë-Kombinat

Çfarë të shohësh

• Kalaja e Dorëzës
• Shtëpia ku u mbajt konferenca e Pezës në fshat;
• Zona e mbrojtur e kalasë së Dorëzës.

• Liqeni i Fjolleve, Liqeni i Pezes.
• Parkun;
• Lapidare;
• Shtepia e Kultures;
• Teqeja e Pezes;
• Varrezat e Deshmoreve;
• Xhamia e Pezes se Vogel.

Evente dhe Festa

Peza n’fest
Hiking në Pezë

Cfarë të bësh dhe si të argëtohesh

• Çiklizëm
• Rally
• Hipizëm
• Ecje në shtigje

Ku mund të qëndrosh:

• Hotel Vila Toskana
• Hotel Iliria Palas

Ku mund të drekosh

Prodhohen në mënyre artizanale rakite, verërat, shurupe dhe vaj.
8 Restorante• Il Paese

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles