FSHATI BUSHKASH

spot_img

Fshati Bushkash

Fshati Bushkash është pjesë e njësisë administrative Ulëz, të përbërë nga 5 fshatra dhe qyteza Ulëz.

Fshati Bushkash ka një sipërfaqe prej 10.1 km2, ku rreth ¾ e tij shtrihen në liqenin e Ulzës.

Në fshat banojnë 169 familje me rreth 525 banorë.

Bushkashi shtrihet në zonën e mbrojtur të parkut  rajonal të Ulzës.

Fshati ka 656 ha sipërfaqe pyjore me lis, pishë, dushk, etj., dhe 15 ha frutikulturë si vreshtari, kumbulla, gështenja, etj.

Fshati ka fakte të trashëgimisë kulturore Ilire.

Zhvillimi i fshatit ka gjenezën në 5 kulla të hershme.

Kemi banesa të tipit kullë por edhe ndërtesa dykatëshe stil elbasani.

Kisha katolike Shën-Bumi në qendër të fshatit është ndërtuar mbi rrënojat e kishës së vjetër

Hapësira gjeografike e fshatit Bushkash në formën e një gadishulli  është atraktive dhe ofron mundësi për ture.

Si të arrish në Bushkash

• Largesia: 77 km larg qytetit të Tiranës
• Koha: 1 orë e 15 min

Çfarë të shohësh

• Liqeni I Ulzës
• Kisha në qendër të fshati
• 5 kulla të hershme
• Tumat ilire
• Veshjet popullore

Evente dhe Festa

• Festat tradicionale fetare Shën-Marku
• Festa Shën-Gjoni
• Festa e Shën-Bumi
• Pashkët
• Krishtlindjet

Cfarë të bësh dhe si të argëtohesh

• Ture peisazhiste
• Shëtitje me barkë
• Sporte ujore si noti
• Zhytje
• Peshkim

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles