Frutat e bukës së misrit me qepë dhe feta me gjalpë çipotle

Frutat e bukës së misrit me qepë dhe feta me gjalpë çipotle

Shijoni këto kokrra me qepë të freskët dhe bukë misri feta të ngrohta me një gjalpë pikante. Hani ato vetë, ose me supën dhe sallatat tuaja të preferuara

Përbërësit

 • 300 gr miell që ngrihet vetë
 • 250 g i trashë miell misri ose polenta
 • 160 g të ftohtë gjalpe pa kripe, në kubikë
 • 2 qepe pranvere, të prera imët
 • 80 g feta, i shkërmoqur
 • 30 g parmixhano ose alternativë vegjetariane, e grirë imët
 • ½ lugë thekon djegës
 • 220ml-240ml të ftohtë qumësht
 • 1 vezë, i rrahur

Për gjalpin çipotle

 • 100 gr gjalpe pa kripe, i zbutur
 • 1 lugë gjelle paste çipotle

Metoda

 • HAPI 1

  Ngrohni furrën në 220C/200C ventilator/gaz 8. Përzieni miellin, miellin e misrit dhe ½ lugë kripë në një tas të madh, shtoni gjalpin dhe fërkojeni gjithçka së bashku me majat e gishtave për të krijuar një përzierje të imët, të ngjashme me thërrimet e bukës. (Përndryshe, bëjeni këtë duke pulsuar gjithçka së bashku në a procesues i ushqimit.) Përziejini qepët e freskëta, feta, parmixhani dhe specat djegës, më pas shtoni 220 ml qumësht dhe përzieni shpejt me një thikë takëmi për t’i shpërndarë – nëse duket pak e thatë, shtoni qumështin e mbetur. I bashkojmë dhe e përziejmë lehtë që masa të bashkohet.

 • HAPI 2

  Rreshtoni një fletë pjekjeje me pergamenë. Formoni brumin në një rreth 25 cm me trashësi rreth 2 cm dhe vendoseni në tepsi. Duke filluar nga qendra, pritini shiritat në tetë trekëndësha, më pas tërhiqeni secilin rreth 1 cm larg nga tjetri. Lyejeni majat me vezën e rrahur. Futeni në furrë dhe piqeni për 20-25 minuta derisa të marrin ngjyrë kafe të artë. Lëreni të ftohet për 15 minuta.

 • HAPI 3

  Rrihni së bashku gjalpin, pastën e çipotles dhe pak kripë. Pritini petat e ngrohta dhe lyeni me gjalpë. Gjalpi do të ruhet i mbuluar për tre ditë në frigorifer dhe kokrrat për dy ditë në një enë hermetike.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles