Festoni festat e vitit 2021 në New Orleans

French Quarter Festivals, Inc. (FQFI) shpall me krenari detaje në lidhje me 37 vjetorin e festave të stilit të New Orleans (HNOS). HNOS, një bashkëpunim midis FQFI dhe New Orleans & Company, është një kurim i traditave më të njohura të qytetit.

Gjatë gjithë sezonit, Holidays New Orleans Style do të ofrojë festa të Réveillon në mbi 25 restorantet më të mira të qytetit, gati 40 ngjarje të veçanta festash duke përfshirë rikthimin e koncerteve live, falas të prodhuara nga FQFI, uljet e Papa Noël që ofrojnë qëndrime të përballueshme në hotelet më të mirë të qytetit. dhe një udhëzues blerjesh për të lundruar dhuratadhënësit nëpër opsionet e shumta të dyqaneve lokale. Të festimet filluan më 10 nëntor me dekorimin e Sheshit Xhekson dhe vazhdoni përgjatë Natës së Dymbëdhjetë, 6 janar 2022kur Krewe de Jeanne d’Arc parakalon nëpër lagjen franceze.

Pikërisht në kohën e festave, Qyteti i New Orleans-it rihapet në mënyrë të sigurtë që të gjithë të mblidhen në frymën e festave. “Ne me të vërtetë po presim me padurim të fillojmë këtë sezon në një mënyrë të madhe në vitin 2021.” Emily Madero, Presidente dhe CEO e FQFI tha. “Vitin e kaluar, shumë prej nesh nuk mundën të festonin së bashku. Ky sezon festash do të jetë shumë i veçantë dhe ne mirëpresim vendasit dhe vizitorët tanë që të krijojnë kujtime të reja duke shijuar gjithçka që ka për Festat e New Orleans Style. ofertë.”

“Ne nuk kemi pasur një sezon pushimi si ky për disa vite dhe e di që të gjithë janë të emocionuar t’i kalojnë me miqtë dhe familjet e tyre,” tha kryebashkiaku LaToya Cantrell. “Merrni këtë kohë për të blerë dhe për të ngrënë lokale. Gjatë gjithë kësaj kohe, ekonomia jonë lokale ka vuajtur gjatë gjithë pandemisë, kështu që tani është koha për t’u kthyer. Shpresoj që të gjithë ta shijojnë këtë sezon festash, të përhapin shpirtin dhe të qëndrojnë të sigurt!”

“Asnjë qytet tjetër nuk ofron atë që bën New Orleans gjatë sezonit të festave, dhe është kënaqësia jonë të bashkëpunojmë me FQFI në prezantimin e Holidays New Orleans Style,” thotë. Mark Romig, Zëvendës President i Lartë dhe Drejtor i Marketingut i New Orleans & Company.

“Është një mundësi e mrekullueshme për industrinë tonë të mikpritjes – partnerët tanë në restorante, dyqane, Qendrën e Konventave, City Park, Katedralen dhe Shën Anën, dhe hotelet tona – më shumë se 40 që ofrojnë tarifa Papa Noel – për të mirëpritur vendasit dhe vizitorët njësoj, duke shijuar gjithçka që kanë për të ofruar dhe për të rifituar biznesin që të gjithëve na ka munguar.”

Rezervoni hotelin tuaj pranë lagjes franceze sot!

Janë planifikuar dhjetëra aktivitete, me shumë mundësi për të shijuar ngrënien, blerjet dhe kulturën gjatë gjithë sezonit për të gjitha moshat. Pushuesit tanë më të rinj mund të shijojnë ngjarje të tilla si Festa e Pizhamës së Babagjyshit dhe Filmat e Pushimeve në Misisipi. Të ardhurit e mirëpritur si WinterJAM përfshijnë një ekspozitë me 12 dhoma që premton një eksperiencë argëtuese fotografike për të gjitha moshat me dekor të jashtëzakonshëm festash, ndërsa ngjarjet e veçanta tradicionale të dashura, si zjarri i zjarrit në Algjer dhe Festimi në Oaks, kthehen për të ndriçuar netët. Dashamirët e historisë do të vlerësojnë turnetë e reja virtuale dhe personale të artit dhe kopshtit që i kthejnë shtëpitë në një vend të çudirave dimërore. Tingujt e sezonit do të mbushin Katedralen e St. Ndërsa javët vazhdojnë, emocioni rritet me mundësitë për Hotel Hopping për pushime dhe Big Night New Orleans në natën e Vitit të Ri.

Për më shumë se 25 vjet, FQFI ka dekoruar sheshin Jackson për të ndriçuar shpirtrat e vendasve dhe vizitorëve. Këtë vit Sheshi rihapet për publikun dhe do të ndriçohet dhe vishet për festat e fundvitit falë mbështetjes nga sponsorizimi i Korporatës Franceze të Tregut. FQFI mirëpret të gjithë për të shijuar të sigurtë atmosferën festive të Sheshit Jackson dhe të gjithë lagjes French Quarter gjatë gjithë dhjetorit.

Koncerte falas në Katedralen e Shën Luisit dhe Kishën Episkopale të Shën Anës

Festat New Orleans Style feston trashëgiminë e pasur muzikore të New Orleans-it me muzikantë të xhazit, kore të ungjillit, ansamble klasike dhe të tjerë që performojnë tingujt e sezonit me gati tre javë koncerte të drejtpërdrejta. Ndërsa mbahet historikisht në Katedralen e Shën Luisit dhe Kishën e Shën Agustinit, për shkak të riparimeve të vazhdueshme nga uragani Ida, formacioni i vitit 2021 do të zhvillohet në Katedrale dhe për herë të parë, Kisha Episkopale e Shën Anës që ndodhet në lagjen historike Treme (1313 Ave. Esplanade). Koncertet në Katedralen e St. E shtunë, 4, 11 dhe 18 dhjetor. Të gjitha koncertet janë falas dhe të hapura për publikun. Filloni të planifikoni orarin tuaj të koncerteve këtu.

Darkat Réveillon

Réveillon, një përshtatje e një zakoni tradicional të ngrënies së festave kreole, do të festohet çdo natë në mbi 25 restorante në të gjithë qytetin. Menutë e Réveillon ofrohen vetëm një herë në vit, duke e bërë HNOS të vetmen herë kur mysafirët mund të shijojnë këtë shije autentike të New Orleans. Menutë shfaqin festat e Krishtlindjeve të kaluara me menutë tradicionale të Réveillon në Arnaud’s dhe The Rib Room; e tashmja dhe e ardhmja me menutë bashkëkohore Réveillon që inkurajojnë përbërës dhe teknika novatore në Commander’s Palace dhe The Bower. Si një kënaqësi shtesë, ata që shpresojnë të zënë një vend dhe të shijojnë menunë e specialitetit gjatë ditës, restorante si Criollo do të ofrojnë B’Réveillon për mëngjes dhe The Country Club kurron një menu Petite Réveillon me porcione më të vogla, por me të njëjtën shije të paharrueshme. Përgatitni shijet tuaja me një listë të plotë të menuve.

Réveillon mbi shkëmbinjtë

Darka Réveillon është festuar në shtëpi dhe restorante në të gjithë New Orleans që nga vitet 1850. Banakierët vendas kapin gjithashtu frymën e Réveillon, një gllënjkë-nga-një-kohë, me kokteje festive. Duke filluar nga 1 dhjetori dhe duke vazhduar deri në dollinë e fundit në natën e Vitit të Ri, dhe në disa pika që zgjasin deri në Natën e Dymbëdhjetë (6 janar), baret dhe restorantet do të thonë “Gëzuar sezonin e festave!” Shijoni kokteje të veçanta të krijuara si Diable de Noël i ëmbël dhe pikant nga Bar Marilou, me erëza të festave, modë e vjetër dimërore nga restoranti Sazerac, një vezë kreole e vjetëruar nga dhoma e brinjëve dhe shumë të tjera.

Demonstrimet e gatimit

Holidays New Orleans Style shërben për një seri demonstrimesh gatimi nga shumë kuzhinierë më të mirë të New Orleans-it. FQFI, New Orleans & Company dhe WWL-TV bashkohen për të sjellë “12 Ditët e Réveillon”. Për tre javë, deri në prag të Krishtlindjes, WWL-TV do të shfaqë kuzhinierët e mëdhenj të New Orleans, duke përgatitur artikuj nga menutë e tyre të Réveillon 2021 çdo mëngjes. Restorantet përfshijnë: Commander’s Palace me shef Megan “Meg” Bickford, Bourbon House me shefin Devan Giddix, Seaworthy me Chef Steven Green, Addis Nola dhe më shumë.

Çmimet e Hotelit Papa Noël

Holidays New Orleans Style jep dhuratën e një takimi të paharrueshëm pushimesh që mund të përjetohet vetëm në New Orleans. Udhëtarët mund të përfitojnë nga ofertat speciale në më shumë se 40 nga hotelet më të mirë të qytetit dhe fjetjet dhe mëngjeset që paraqesin çmime tërheqëse për natën me zbritje të Papa Noël dhe paketa me vlerë luksoze për vizitorët si dhurata e tyre e sezonit. Në vitin 2021, pjesëmarrësit e rinj në HNOS dhe Qytetin e New Orleans përfshijnë: Hotel Fontenot, Hotel Virgin dhe Kater stinet.

Guida e blerjeve

Festat Stili i New Orleans është dhurata që vazhdon të japësh. Duke u rikthyer për vitin e tij të dytë, udhëzuesi u ofron vendasve dhe turistëve një mundësi për të shfletuar dyqanet lokale në internet për të kuruar përvojat e tyre të blerjeve të pushimeve me antike, suvenire, art, veshje dhe më shumë të Nju Orleans-it unike.

Magazine Street është e preferuara juaj për blerjet e festave, me dyqanet që ofrojnë artikuj të prodhuar në vend, të përsosur për të shtuar një prekje NOLA në shtëpinë tuaj. Tregu francez është i mbushur me printime arti, artikuj ushqimorë specialë, suvenire eklektike dhe xhingla që nuk e dinit se ju duheshin. Royal Street ka përzgjedhjen tuaj të antikeve dhe arteve të bukura në zemër të lagjes franceze. Në të gjithë New Orleans, vizitoni dyqanet e librave, galeritë e artit, dyqanet e veshjeve dhe muzetë për ide të tjera dhuratash.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles