A mund të jetë i rrezikshëm një ilaç popullor i gripit?

Sezoni më i keq i gripit në vite vazhdon të godasë rëndë në të gjithë vendin, pa asnjë shenjë se do të pushojë. Ndërkohë që nuk ka kurë për gripin, antiviralët shpesh përshkruhen trajtojnë gripin infeksionet. Por edhe trajtimi i zakonshëm i gripit Tamiflu mund të ketë efekte anësore. Raportet e fundit sugjerojnë se ilaçi mund të përbëjë rreziqe veçanërisht serioze për shëndetin e fëmijëve, duke shkaktuar konfuzion dhe halucinacione.

Një nga arsyet që ky sezon është veçanërisht brutal është se më shpesh i raportuar gripi virusi që qarkullon është nëntipi H3N2 i gripit A. “H3N2 është lloji dominues dhe stinët e H3N2 janë më të rënda”, thotë. William Schaffner, MD, profesor i mjekësisë parandaluese dhe politikave shëndetësore në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Vanderbilt në Nashville, Tenesi. Të Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) paralajmëron se “në stinët e fundit të fundit në të cilat mbizotëronin viruset A(H3N2), shtrimet në spital dhe vdekjet ishin më të zakonshme dhe efektiviteti i vaksinës ishte më i ulët”.

“H3N2 nuk është lloji i vetëm përreth,” thotë Dr. Schaffner. “Ne po shohim gjithashtu H1N1 dhe gripin B, kundër të cilëve vaksina e gripit vepron më mirë.” Megjithatë, më shumë se 17,000 njerëz janë shtruar në spital për gripin deri më tani këtë sezon. “Në përgjithësi, shtrimet në spital tani janë dukshëm më të larta se sa kemi parë për këtë periudhë të vitit që nga ajo kohë [the CDC’s] sistemi aktual i gjurmimit filloi pothuajse një dekadë më parë, në vitin 2010 ushtruese e detyrës së drejtoreshës së CDC-së, Anne Schuchat u tha gazetarëve në një konferencë për shtyp.

Kur dhe pse duhet të merrni Tamiflu?

Tamiflu (oseltamivir) është një nga tre barnat antivirale të miratuara nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) dhe e rekomanduar nga CDC. Drogat e tjera janë peramivire cila administrohet në mënyrë intravenoze, dhe zanamivir (si Relenza Diskhaler), e cila thithet. “Tamiflu është antivirali më i përdorur sepse merret nga goja,” thotë Schaffner.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles