Kremi Vtama (Tapinarof) për Psoriasis merr miratimin nga FDA

Më 24 maj, Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) miratoi kremin Vtama (tapinarof) 1 për qind për trajtimin e sëmundjeve të lehta, të moderuara ose të rënda. psoriasis pllake në të rriturit.

Është ilaçi i parë unik për përdorim aktual psoriasis në 25 vjet, sipas një deklarate nga Dermavant, prodhuesi i Vtama.

Ndryshe nga steroidet aktuale, të cilat mjekët i përshkruajnë gjerësisht për psoriasis, Vtama është e sigurt për përdorim afatgjatë.

“Ka një entuziazëm të jashtëzakonshëm për këtë produkt, pjesërisht për shkak të nevojës së madhe për trajtime të reja për njerëzit që kanë psoriasis të butë,” thotë dermatologu. Steven Feldman, MD, PhD, një specialist i psoriasis në Atrium Health Wake Forest Baptist në Winston Salem, Karolina e Veriut. (Dr. Feldman nuk është i lidhur me Dermavant dhe nuk ka marrë pjesë në asnjë nga provat klinike.)

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles