FDA ndalon suplementet me kafeinë të koncentruar në masë

Kafeina, për shumë prej nesh, duket integrale e jetës së përditshme – qoftë një filxhan kafeje me avull për të filluar ditën apo një çaj pasdite. Dhe kështu ka qenë me shekuj. Por kjo i referohet kafeinës në sasi të moderuar, dhe jo sasisë së kafeinës që gjendet në formën më të re, shumë të koncentruar të suplementit, e cila shpesh shitet në pako me shumicë. Konsumimi i dozës së gabuar të këtyre produkteve të pastërta me kafeinë mund të ketë pasoja vdekjeprurëse.

Kjo është arsyeja pse Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) lëshoi ​​një udhëzim të ri në fillim të këtij muaji për të sqaruar se suplementet dietike që përmbajnë kafeinë të pastër ose shumë të koncentruar në formë pluhuri ose të lëngshme konsiderohen të paligjshme kur shiten në sasi të mëdha direkt te konsumatorët. Agjencia ndërmori gjithashtu hapa të menjëhershëm për të filluar heqjen e produkteve të paligjshme nga tregu, sipas a deklaratë.

Vitet e fundit, kafeina shumë e koncentruar dhe e pastër, e shitur shpesh në paketa me shumicë, është lidhur me të paktën dy vdekje te individë të shëndetshëm, shpjegon. Steven Tavedrejtor i Programit të Zyrës së Suplementeve Dietike të FDA-së.

Në vitin 2014, një 18-vjeçar në Ohio vdiq pasi gëlltiti një dozë vdekjeprurëse të kafeinës pluhur, sipas një Raporti i lajmeve të Reuters. Dhe në vitin 2017, një 16-vjeçar në Karolinën e Jugut vdiq nga një “ngjarje kardiake e shkaktuar nga kafeina” pasi kishte pirë një sode me kafeinë dhe një pije energjike me shumë kafeinë në më pak se dy orë, sipas një tjetër. raport nga Reuters.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles