Pirja e alkoolit rrit bakteret e gojës që shkaktojnë sëmundje

Pirja e alkoolit mund të largojë ekuilibrin e të mirave dhe baktereve në gojë dhe të rrisë rrezikun për një sërë sëmundjesh, sipas një studimi të ri.

Ne nje studimi i publikuar më 23 prill 2018, në revistë Mikrobiomashkencëtarët në Shkollën e Mjekësisë të NYU zbuluan se njerëzit që konsumojnë një ose më shumë pije alkoolike çdo ditë prishin një kombinim të shëndetshëm të mikrobeve orale, të cilat mund të çojnë në infeksion të mishrave të dhëmbëve, kancer ose sëmundje kardiovaskulare.

“Studimi ynë tregon se ata që pinë shumë alkool ndryshojnë përbërjen e përgjithshme të mikrobiomës së tyre orale [the community of microorganisms in the mouth] krahasuar me ata që nuk pinë, “thotë hulumtuesi i lartë Jiyoung Ahn, PhD, drejtor i asociuar i shkencës së popullsisë në Qendrën e Kancerit NYU Perlmutter në qytetin e Nju Jorkut. “Veçanërisht, ne zbuluam se bakteret e dobishme u zhdukën dhe përmbajtja e disa baktereve inflamatore u rrit në pirësit e rëndë të alkoolit.”

Studimi përcaktoi ata që pinë shumë alkool si gratë dhe burrat që pinin më shumë se një ose dy pije në ditë, respektivisht.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles