FDA miraton ilaçin e ri për trajtimin e endometriozës

spot_img

Si mund të funksionojë ilaçi për të reduktuar simptomat e dhimbshme

hipofizë gjëndër çliron gonadotropina, hormone që stimulojnë prodhimin e steroideve gonadale si estrogjeni, të cilat të dyja përkeqësojnë simptomat e endometriozës dhe fibroideve të mitrës. Aktiviteti GnRH-antagonist i elagolix redukton nivelet e gonadotropinës, e cila nga ana tjetër shtyp estradiolita lloji i estrogjenit. Kjo minimizon dhimbjen e lidhur me endometriozën dhe përhapjen e lezioneve.

Në përgjithësi, ilaçi është studiuar në më shumë se 40 prova klinike me më shumë se 3000 subjekte. Provat klinike të fazës 3 shikuan afërsisht 1700 gra me dhimbje endometrioze të moderuar deri në të rëndë. Rezultatet treguan se ilaçi reduktoi ndjeshëm tre llojet e dhimbjeve të shkaktuara nga endometrioza: dhimbjet ditore menstruale të legenit, dhimbjet jomenstruale të legenit dhe marrëdhëniet seksuale të dhimbshme. Efektet anësore ishin minimale.

LIDHUR: Dëshironi të lehtësoni dhimbjen e endometriozës dhe simptomat e tjera? Mos harroni të adresoni nivelin tuaj të stresit

Leena Nathan, MD, një asistent profesor klinik në departamentin e ob-gjinisë në UCLA Health, mezi pret të shohë ilaçin të dalë në treg. Ajo shpjegon se funksionon duke mbyllur formimin e hormonit të hipofizës në mënyrë që të ketë më pak estrogjen që qarkullon në sistem. “I vendos gratë në një menopauzë të parakohshme për sa kohë që mjekimi merret. Ju reduktoni simptomat e endometriozës, e cila varet nga cikli hormonal”, thotë ajo.

Përfitimet e mundshme të metodës së dhënies së pilulës

Doktor Nathan shton se trajtimi është në formë orale dhe jo me injeksion, një bonus. “Kjo e bën atë lehtësisht të kthyeshme. Nëse pacienti nuk mund të tolerojë efektet anësore, efektet zhduken shpejt pas një ose dy ditësh nga ndërprerja e drogës. Kjo është në krahasim me një goditje, e cila do të zgjasë nga një deri në tre muaj. Është gjithashtu e varur nga doza, kështu që ju mund të shpëtoni me një dozë më të ulët, sepse ne gjithmonë shqetësohemi për çështje të tjera si humbja e kockave dhe ndezjet e nxehta me këto lloj ilaçesh.

E dobishme, por jo një kurë: Disa ekspertë bëjnë thirrje për optimizëm të kujdesshëm

Jo çdo specialist i endometriozës është gati të hyjë ende në bord. Tamer Seckin, MDi certifikuar nga bordi gjinekologu dhe kirurg laparaskopik në praktikë private në Qendra e Endometriozës Seckin në New York City dhe bashkëthemelues i Fondacioni i Endometriozës i Amerikës, thotë, “Ne jemi mashtruar kaq shumë herë deri më tani. Elagolix mund të menaxhojë simptomat e endometriozës, por nuk do të jetë kura magjike – gjithçka që të gjithë presin. Nuk do të trajtojë sëmundjen aktuale. Trajtimi standard i artë është diagnoza e hershme dhe heqja e duhur në kohë e sëmundjes. Jam optimist i matur.”

Elagolix është duke u studiuar edhe për trajtimin e fibroideve të mitrës, por ende nuk ka marrë miratimin për atë aplikim.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles