FDA kujton ilaçin e zakonshëm të zemrës mbi shqetësimet e kancerit

Tre kompani amerikane kanë tërhequr vullnetarisht barnat që përmbajnë përbërësin aktiv valsartannjë ilaç gjenerik i përdorur për të trajtojnë dështimin e zemrës dhe presionin e lartë të gjakut.

Ilaçet po tërhiqen sepse një papastërti, N-nitrosodimetilamine (NDMA), e cila ka qenë e lidhur me kancerin, u gjet në ilaçe. Të tre kompanitë që rikujtojnë barnat blejnë valsartan nga i njëjti prodhues kinez, Zhejiang Huahai Pharmaceutical Co. Ltd.

Sipas Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave (FDA), NDMA klasifikohet si një “kancerogjen i mundshëm njerëzor” (agjent që shkakton kancer). “Ne nuk e dimë, megjithatë, sa NDMA mund të shkaktojë kancer,” thotë Michael Ganio. , PharmD, drejtor i Praktikës dhe Cilësisë së Farmacisë në Shoqatën Amerikane të Farmacistëve të Sistemit Shëndetësor në Bethesda, Maryland.

FDA dyshon se NDMA u prezantua disi gjatë procesit të prodhimit.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles