Fakte thelbësore rreth hipotensionit ortostatik

Ndoshta ju ka ndodhur kjo: po ngriheni nga shtrati ose po ngriheni nga një karrige dhe papritur ndiheni të trullosur ose kokëfortë.

Shikimi juaj mund të zbehet ose turbullohet ose mund të keni vizion tunel. Për t’i shtuar kësaj përvoje tashmë të frikshme, mund të ndjeni edhe konfuzion dhe marramendje. Më rrallë, mund të keni dhimbje të shurdhër në pjesën e pasme të qafës dhe shpatullave. Rrallëherë, ju mund të humbni vetëdijen ose të ligështoheni.

Këto janë simptoma të një gjendjeje të quajtur hipotension ortostatik, e cila rezulton kur presioni i gjakut bie tepër për shkak të një ndryshimi në pozicion.

Kush mund të ketë hipotension ortostatik? Është shumë e zakonshme, veçanërisht në mesin e të moshuarve, duke prekur rreth 18 përqind të atyre mbi 65 vjeç, vëren një Rishikim 2011 në Mjekun e Familjes Amerikane. Ai bëhet edhe më i përhapur ndërsa njerëzit plaken, me gjysmën e të moshuarve që jetojnë në institucione, të tilla si shtëpi pleqsh, duke përmbushur përkufizimin për hipotensionin ortostatik, sipas një dokumenti pozicioni të vitit 2013 në Journal of Clinical. Hipertensioni.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles