5 ushqime që duhen shmangur nëse keni sindromën e lodhjes kronike

Sheqer i shtuar është tashmë një jo-jo dietetike. Por kjo është veçanërisht e vërtetë për njerëzit me CFS. “Është e natyrshme të duash ushqime me sheqer kur je i lodhur dhe kërkon të zgjedhësh”, thotë Thayer. “Sheqeri ju jep një rritje të energjisë kur e konsumoni, por më pas ju përplaseni.”

Të gjitha format e sheqerit të shtuar veprojnë njësoj në trupin tuaj, pavarësisht nëse është kështu shurup misri me fruktozë të lartë ose sheqer të bardhë, kafe ose të papërpunuar, thotë Lori Chong, RD, nga Universiteti Shtetëror i Ohajos. “Jo vetëm që sheqeri nxit inflamacionin, por gjithashtu përdor shumë lëndë ushqyese pasi trupi duhet ta përpunojë atë.” Zëvendësoni ushqimet që kanë shumë sheqerna të shtuara me ato pa sheqer (megjithëse mund të shtoni një sasi të vogël mjalti ose shurup panje për aromë), thotë Chong. Thjesht mendoni për lugët e çajit, jo për lugët.

Më mirë akoma, nëse dëshironi diçka të ëmbël, zgjidhni fruta. “Ai ka sheqer, kështu që do të ndihmojë të kënaqni një dhëmb të ëmbël dhe t’ju japë pak energji,” thotë Thayer, “por gjithashtu vjen me vitamina, minerale dhe fibra.”

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles