Ethet e Luginës janë një kërcënim i ri për ndryshimet klimatike

spot_img

Në serialin e ri popullor HBO I fundit nga nebazuar në videolojën hit me të njëjtin emër, njerëzit bëhen zombie pasi infektohen me një kërpudhat e ngjashme me jetën reale Ophiokordiceps kërpudhat, të cilat mund komandon trupat e milingonave.

Ndërsa kërcënimi i një apokalipsi kërpudhash mumje është një trillim i pastër shkencor, sëmundjet e shkaktuara nga kërpudhat po bëhen më të përhapura dhe hulumtimet sugjerojnë se ndryshimi i klimës është një shtytës kryesor në përhapjen e tyre.

Zyra e Kalifornisë për Vlerësimin e Rrezikut të Shëndetit Mjedisor raporton se rastet e infeksionit të koksidiodomikozës, e njohur zakonisht si ethet e luginës, janë rritur pothuajse pesëfish gjatë 20 viteve të fundit.

Çfarë është Ethet e Luginës?

Një person kontraktohet nga ethet e luginës duke thithur spore të Koksidioide kërpudhat, e cila është e pranishme në tokë në pjesë të Shteteve të Bashkuara jugperëndimore. Aktualisht rreth 97 për qind e të gjitha infeksioneve në SHBA janë regjistruar në Arizona dhe Kaliforni. Në të vërtetë, sëmundja e ka marrë emrin e saj nga Lugina San Joaquin e Kalifornisë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles