Esenca e domateve

Esenca e domateve

Bëni supën me domate të shijshme të Raymond Blanc deri në 1 ditë përpara dhe mbajeni të ftohtë

Përbërësit

 • 2 ½ kg domate e pjekur në hardhi qershie të prera përafërsisht
 • 1 ngjit selino të grira imët
 • 1 qepe e vogël të grira imët
 • gjysmë kopër llambë, e grirë imët
 • 1 thelpi i vogël hudhër të grira imët
 • 2 degëza trumzë të prera përafërsisht
 • 4 gjethet e tarragonit të prera përafërsisht
 • grusht borzilok gjethe, të prera përafërsisht
 • 1 lugë gjelle sheqer pluhur i artë
 • 2 pinches piper i kuq
 • 5 pika salcë Worcestershire
 • 3 pika salcë Tabasco

Për të shërbyer

 • 4 borziloku gjethet, të prera imët, plus 4 degëza të vogla
 • 6 domate të mëdha hardhi kumbulle lëkurë, fara dhe prerë imët
 • vaj ulliri ekstra i virgjër me cilësi të mirë

Metoda

 • HAPI 1

  Në një tas të madh përzieni të gjithë përbërësit së bashku me 1 lugë gjelle kripë deti, mbulojeni me film ushqimor dhe marinojini për 6 orë. Më pas, në një përpunues ushqimi, pulsoni përzierjen e domates në tufa derisa të copëtohet përafërsisht – mos i grini në masë.

 • HAPI 2

  Vendosni tre shtresa leckë muslin, ose një leckë të re kuzhine, mbi një tas të madh dhe derdhni përzierjen në leckë. Lidheni me fije dhe varni në një vend të ftohtë për të paktën 15 minuta mbi tas për të mbledhur thelbin e domates. Lëreni mënjanë tulin. Shijoni dhe korrigjoni erëzat, nëse është e nevojshme, pastaj ftohuni në frigorifer.

 • HAPI 3

  Për ta shërbyer, hidhni një të katërtën e domateve të prera në kubikë në qendër të katër tasave. Hedhim me kujdes esencën e ftohur të domates rreth kullave të domates dhe e zbukurojmë me borzilokun dhe pak vaj ulliri.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles