Borsch

Borsch

Bëni një tas ngrohës me borsch (i njohur gjithashtu si borscht ose borshch) me këtë recetë të thjeshtë dhe ngushëlluese. Shërbejeni këtë supë të përzemërt me një copë salcë kosi dhe një copë bukë me kore

Përbërësit

Për stokun

 • 1 kg këllku i yndyrshëm i viçit, (lënë në copa të mëdha)
 • 1 qepë, qërohet dhe lihet e plotë
 • 1 gjethe dafine

Për lëngun

 • 2.2 kg patate, të qëruara dhe të grira
 • 2 lugë gjelle vaj luledielli
 • 1 qepë, prerë imët
 • 1 karrota, të grira përafërsisht
 • 200 gr panxhari, të qëruara dhe të prera në shkrepse
 • 1 piper i kuq, i copëtuar (opsionale)
 • ½ x 400 g kanaçe domate të copëtuara
 • 6 kumbulla të thata, me koriza (ne kemi përdorur kumbulla të thata franceze Agen)
 • ½ lakër e bardhë, i copëtuar
 • kanaçe 400 g fasule të kuqe, kullohet dhe shpëlahet
 • 100 ml krem kosi ose krem ​​fraiche, për të shërbyer
 • ½ tufë kopër, i copëtuar
 • bukë me kore, për të shërbyer

Metoda

 • HAPI 1

  Për të bërë lëngun, vendosni mishin, qepën e plotë, gjethen e dafinës dhe 2 litra ujë të ftohtë pak të kripur. tenxhere. Gatuani në zjarr shumë të ulët për 1 orë e 30 minuta ose derisa pjesa e viçit të jetë e butë dhe të copëtohet lehtë – kjo mund të zgjasë deri në 3 orë. Hiqni llumin me një lugë herë pas here. Thyejeni çdo pjesë më të madhe të mishit të viçit në lëngun e mishit, hiqni të gjithë qepën dhe hidheni.

 • HAPI 2

  Shtoni patatet në borscht, rregulloni mirë me kripë dhe piper dhe gatuajeni për 10-15 minuta derisa të zbuten. Ndërkohë, ngrohni vajin e lulediellit në një tigan të madh dhe të thellë. Shtoni qepën dhe karotën e prerë në kubikë dhe ziejini në zjarr mesatar, duke e trazuar, derisa karota të jetë e butë dhe gati të fillojë të karamelizohet.

 • HAPI 3

  Shtoni panxharin dhe gatuajeni për rreth 5 minuta, duke e përzier herë pas here. Shtoni specin e kuq, nëse e përdorni, dhe gatuajeni edhe për 2 minuta, më pas shtoni domatet dhe kumbullat e thata, përzieni, më pas rrisni zjarrin dhe zieni që të zvogëlohet pak, përpara se të shtoni gjithçka në borsch.

 • HAPI 4

  Shtoni lakrën e grirë dhe fasulet dhe gatuajeni për 7-10 minuta ose derisa të zbuten. Shërbejeni me një copë salcë kosi ose krem ​​fraîche, shumë kopër të copëtuar dhe pak bukë me kore.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles