pho gjeldeti me tenxhere të ngadaltë

pho gjeldeti me tenxhere të ngadaltë

Zvogëloni mbeturinat e ushqimit duke përdorur gjelin tuaj të mbetur të Krishtlindjes për të bërë aksione – është e shkëlqyeshme në supën tonë me petë të frymëzuar nga Azia, plot me shije të freskëta

Përbërësit

Për stokun

 • 50 gr xhenxhefil të prera trashë
 • 2 qepët përgjysmuar
 • 3 anise yll
 • 2 kanellë shkopinj
 • ½ lugë gjelle farat e koriandrit
 • 2 karafil
 • 1 gjeldeti ose trupi i pulës, i gjithë mishi i hequr
 • 2-3 lugë gjelle salce peshku
 • 2 lugë gjelle sheqer

Për pho

 • 200 gr petë të sheshta orizi
 • 400 gr gjeldeti i gatuar dhe i prerë në feta ose pule
 • 100 gr mashurka karota të zbardhura ose të grira, mooli ose lakër
 • grusht të Borziloku tajlandez gjethet e mentes dhe koriandrit
 • 2 specat e kuq të prera imët
 • 1 gëlqere prerë në copa
 • salcë hoisin dhe salcë sriracha, për të shërbyer

Metoda

 • HAPI 1

  Skuqni xhenxhefilin dhe qepën në një vend të thatë tigan në zjarr të fortë derisa të marrë ngjyrë të thellë. Transferimi në tenxhere e ngadaltë dhe ngrohjes në minimum. Skuqini të gjitha erëzat për disa minuta derisa të marrin aromë, më pas futini në tenxhere të ngadaltë. Nëse shtypet për kohë, thjesht vendoseni në tenxhere të ngadaltë pa skuqur.

 • HAPI 2

  Shtoni trupin e pajetë dhe më pas hidhni 3-4 litra ujë të vluar në tenxhere në mënyrë që kockat të mbulohen, duke siguruar që të mos e mbushni shumë. Mbulojeni dhe gatuajeni për 8-10 orë, në varësi të kohës që mund ta lini.

 • HAPI 3

  Kullojeni lëngun, duke i hedhur kockat dhe erëzat. I rregullojmë me salcën e peshkut dhe sheqerin. Për të ngrirë për më vonë, lëreni të ftohet plotësisht dhe ngrini në një enë hermetike deri në tre muaj. Mbajeni të ngrohtë në tenxhere të ngadaltë nëse e shërbeni menjëherë.

 • HAPI 4

  Gatuani petët sipas udhëzimeve të paketimit, kullojini dhe ndajini mes tasave. Hidhni sipër gjelin e detit dhe fasulet ose perimet, më pas transferojeni lëngun në një enë dhe hidheni sipër aq sa të mbushni tasat (do të keni shtesë, të cilat mund t’i ngrini si më sipër). Shpërndani sipër barishtet dhe specin djegës, më pas shërbejeni me copat dhe salcat e limonit.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles