Marmalatë fiku ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

Marmalatë fiku ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

Përbërësit

5 kg fiq,

8 gota sheqer,

2 gota ujë

Përgatitja

1

Pritet fiku me thikë në copa të vogla ose griet në mulineks ( sipas dëshirës), hidhet në një tenxhere fiku dhe uji e viret në zjarr për disa minuta, pastaj hidhet sheqeri dhe lihet sa të marë valë,

2

ulet temperatura e zjarrit dhe trazohet shpesh që të mos ngjitet. Në zjarr lihet deri sa të trashet, sa të avullojë i tërë uji. Kur marmalata është bëre gati për ta ruajtur më gjatë i hidhet pak limontoz. E mira është qe marmalata të bëhet me zjarr ( dru si e kam bër unë ).

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,684FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles