Ejakulimi i parakohshëm përmirësohet me ushtrime

spot_img

Ushtrimi mund të jetë po aq efektiv sa trajtimet farmaceutike në trajtim derdhje e parakohshmesipas një të re studim i publikuar në revistë Tendencat në Urologjinë dhe Shëndetin e Burrave.

Rishikimi shqyrtoi 54 studime dhe gati 3,500 pjesëmarrës për të ekzaminuar efektivitetin e ndërhyrjeve jo-ilaçe për derdhjen e parakohshme.

“Ne e dimë se ejakulimi i parakohshëm është një ankesë e zakonshme mes meshkujve në mbarë botën. Mungesa e një përkufizimi të qartë se çfarë është apo jo ejakulimi i parakohshëm ka pasoja në aspektin e trajtimit dhe ka relativisht pak ilaçe efektive në dispozicion”, tha autori i vjetër. Lee Smith, PhD, profesor i shëndetit publik në Universitetin Anglia Ruskin në Kembrixh, Angli, në a Njoftimi për shtyp.

Gjetjet e këtij rishikimi sugjerojnë që ushtrimet fizike, duke përfshirë vrapimi dhe stërvitjet për dyshemenë e legenit, mund të ndihmojnë në trajtimin e derdhjes së parakohshme, tha Dr. Smith.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles