COVID-19 rrit rrezikun e urthit dhe ulcerës

spot_img

Njerëzit që kanë pasur COVID-19 kanë më shumë gjasa të zhvillohen gastrointestinale (GI) çrregullime të tilla si urthi ose GERD (sëmundja e refluksit gastroezofageal) në vitin pas infektimit krahasuar me njerëzit që nuk kanë pasur kurrë COVID-19, sipas një të re analiza e publikuar më 7 mars 2023, në Nature Communications.

“Problemet gastrointestinale ishin ndër të parat që u raportuan nga komuniteti i pacientëve,” tha autori i vjetër Ziyad Al-Aly, MDshef i kërkimit dhe zhvillimit në Sistemin e Kujdesit Shëndetësor VA Saint Louis dhe një epidemiolog klinik në Universitetin e Uashingtonit në Saint Louis, në një Njoftimi për shtyp. “Është gjithnjë e më e qartë se trakti gastrointestinal shërben si një rezervuar për virusin.”

Në përgjithësi, çrregullimet e GI kishin 36 për qind më shumë gjasa te njerëzit me COVID-19 krahasuar me ata që nuk ishin infektuar me virus. Rreziku ishte i pranishëm edhe te njerëzit me COVID-19 të butë deri në mesatar, të cilët nuk kërkonin shtrimin në spital.

Studimi zbuloi se COVID të gjatë mund të dëmtojë sistemin gastrointestinal në mënyra të shumta, duke shkaktuar probleme të tilla si probleme të mëlçisë, pankreatiti akut (inflamacion i pankreasit), IBS (sindroma e zorrës së irrituar)dhe ulcerat në rreshtimin e stomakut ose të zorrëve të sipërme, shkroi Dr. Al-Aly në një email.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles