FDA miraton Zavzpret, një spraj i ri për hundët për të trajtuar migrenën akute

spot_img

Një trajtim i sapomiratuar i migrenës mund të jetë vetëm bileta për njerëzit e të cilëve simptomat e migrenës përfshijnë të përziera mjaft të këqija për ta bërë të vështirë gëlltitjen e pilulave.

Ndryshe nga medikamentet e tjera në klasën e tij, zavegepant (Zavzpret), një antagonist i receptorit CGRP, ose “gepant”, shpërndahet si një sprej nazal, që do të thotë se përthithet shpejt përmes hundës, duke anashkaluar plotësisht stomakun. Dhe njësoj si xhepat e tjerë, ai ka disa avantazhe ndaj ilaçeve të tjera të përdorura zakonisht për migrenën, duke përfshirë mos shkaktimin e dhimbjes së kokës nga përdorimi i tepërt i ilaçeve.

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) aprovoi zavegepant më 10 mars, duke e bërë atë të parin dhe të vetmin llak hundor të aprovuar nga FDA, antagonist i receptorit të peptidit të gjeneve të kalcitoninës (CGRP) për trajtimin akut të migrenë me ose pa atmosferë tek të rriturit, sipas a njoftim për shtyp nga Pfizerprodhuesi.

Në fazën kryesore 3 studimi, i publikuar në internet më 16 shkurt 2023, në Neurologjia Lancet, zavegepant ishte statistikisht superior ndaj placebo në sigurimin e lirisë së dhimbjes dhe lirisë nga simptomat më shqetësuese dy orë pas dozës së trajtimit. Disa njerëz në provë raportuan lehtësim dhimbjeje 15 minuta pas përdorimit të sprajit të hundës.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles