Duke kaluar petë urës

Duke kaluar petë urës

Shijoni këtë supë të veçantë kineze me petë me oriz. Lëngu i pulës dhe derrit mbushet me xhenxhefil dhe erëza dhe hidhet mbi petë, perime, karkaleca deti dhe mish të grirë

Përbërësit

 • 4 brinjë rezervë derri
 • 4 kofshët e pulës, lëkura e hequr

Për stokun

 • 2 majë të piper i bardhë i bluar
 • 1 copë me madhësinë e gishtit të madh xhenxhefil, të qëruara dhe të prera në feta
 • 1 anise yll
 • 1 lugë gjelle Piper Szechuan
 • 4 qepe pranvere, prerë dhe prerë në feta 2.5 cm

Shoqëruesit

 • 2 fole të gatuara petë orizi vermiçeli, spërkatur me vaj susami të thekur
 • 4 copë lëkura e gjizës së fasules
 • 2 Mbreti i madh Trumpet ose Mbreti perle kërpudha, të prera për së gjati
 • 1 grusht i vogël i rihidratuar Shirita të kërpudhave të veshit të drurit
 • 2 qepe pranvere, prerë në kënd
 • 2 speca djegës të kuq, të prera dhe të prera imët
 • 1 qepe, të qëruara dhe të prera imët
 • 1 marule Romaine, prerë në feta 2.5 cm
 • 1 grusht i madh spinaq bebe
 • 10 të mëdha të gatuara karkalecat tigër, të shpikur
 • 1 tufë e vogël koriandër, i copëtuar

Erëza

 • 2 lugë gjelle të freskëta të prera speca djegës në 4 lugë gjelle salcë soje e lehtë me pak kripë
 • 2 lugë gjelle Uthull orizi i zi Chinkiang
 • 1 lugë gjelle e bluar e pjekur Piper Szechuan
 • 1 lugë gjelle thekon djegës të përziera me 1 lugë gjelle kripë deti
 • 2 lugë gjelle salcë hoisin
 • 2 lugë gjelle salcë me hudhër djegës

Metoda

 • HAPI 1

  Në një tenxhere të madhe vendosni 1 litër ujë të ziejë. Shtoni brinjët e derrit dhe kofshët e pulës dhe ziejini për 15 minuta, duke hequr çdo papastërti.

 • HAPI 2

  Hidhni ujin dhe kullojeni mishin. Pastroni tenxheren, më pas shtoni 2 litra ujë dhe kthejeni mishin në tenxhere. Shtoni dy majë kripë dhe piper të bardhë të bluar, xhenxhefil, anise, kokrrat e piperit Szechuan dhe qepët e pranverës. Lëreni të vlojë, më pas ziejini të mbuluara në zjarr mesatar për 1 orë.

 • HAPI 3

  Ndërkohë përgatisni të gjitha erëzat duke i vendosur në enë të vogla zhytjeje.

 • HAPI 4

  Pasi lëngu të jetë gati, hiqni brinjët dhe pulën dhe grijeni mishin duke përdorur dy pirunë. Kullojeni lëngun dhe hidhni erëzat, qepët dhe xhenxhefilin. Lëreni lëngun të ziejë.

 • HAPI 5

  Ndani petët midis dy tasave të mëdhenj e të gjerë. Dekoroni rreth petëve me lëkurën e gjizës së fasules, kërpudhat, qepët e freskëta, specat djegës, qepujt, marulen rome, spinaqin, karkalecat tigër dhe koriandër. Shtoni mishin e zier të grirë. Hidhni lëngun e nxehtë mbi çdo tas, duke mbuluar të gjithë përbërësit.

 • HAPI 6

  Shërbejeni me erëza dhe shijojeni me të preferuarat tuaja. Hani petët, më pas pini lëngun e supës në fund.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles